ВП НУБіП України "Бережанський агротехнічний інститут"
АГРОІНЖЕНЕРНИЙ ФАКУЛЬТЕТ
A
A
A

Актуальність протруювання насіння озимої пшениці перед сівбою

1     Пшениця —  одна з найпоширеніших культурних рослин у світі, адже в  своєму раціоні її використовують більше третини мешканців світу. Проте ця культура високочутлива до ураження шкідниками й хворобами. Тому захист насіння  є дуже важливим елементом технології вирощування зернових колосових культур. 

     Загальновідомо, що в системі захисту зернових культур від хвороб важливу роль відводять фунгіцидним й інсектицидним протруюванням насіння перед висівом, адже цей агроприйом забезпечує знезараження насіння від шкідників і збудників хвороб рослин.

      Переважна більшість зареєстрованих протруйників насіння ефективні в початковий період розвитку рослин — від утворення проростків і появи сходів до фази осіннього кущіння рослин. У подальшому – дія препаратів істотно слабшає. Тому суттєву перевагу в виробництві має застосування протруйників із подовженими до 3 – 5 місяців термінами дії, особливо на озимих культурах.

      Більшість шкодочинних збудників  хвороб містяться на поверхні насінини (збудники сажкових) або у зовнішній її оболонці (збудники фузаріозів, гельмінтоспоріозу).

     У цьому разі для знезараження насіння доцільно використовувати контактні препарати, наприклад на основі флудиоксонілу.

Для контролю сажкових – ефективні препарати із групи триазолів. А препарати із класів бензимідазолів, азолів і ціанопіролів, завдяки подовженому періоду їхньої захисної дії, високоефективні для контролю збудників фузаріозів і гельмінтоспоріозу.

Слід згадати й проблеми з ретардантною активністю низки фунгіцидних протруйників класу триазолів щодо інгібування розвитку сходів культурних рослин за несприятливих умов вирощування, таких як: низька або висока вологість ґрунту, періоди посухи, неоптимальна глибина загортання насіння тощо.

Застосування протруйників насіння класу триазолів дає змогу відстрочити позакореневу обробку культури фунгіцидами проти борошнистої роси, бурої іржі тощо, або навіть зовсім обійтися без неї. Використання максимальних зареєстрованих доз протруйників у такому разі також має важливе значення.

adv nturandot id10067 0     Однак, варто зауважити, що на насінні міститься лише невелика частка потенційно небезпечних для рослин збудників хвороб, тож для реальної оцінки ризиків ураження культури потрібно постійно контролювати стан агрофітоценозу. Далі, звичайно, препарати для протруєння насіння пшениці у кожній конкретній ситуації добирають відповідно до рекомендованих «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» з урахуванням відповідного спектра їхньої дії.  

     Захист насіння від хвороб є надзвичайно важливим елементом технології для забезпечення нормального розвитку сходів культури та реалізації генетичного потенціалу сорту протягом вегетації.

      Під час підготовки до сівби пшениці озимої та інших зернових колосових культур слід брати до уваги досвід попередніх років, можливі зміни погодних умов протягом вегетації, останні досягнення селекціонерів і генетиків.

    За формування резистентності у збудників хвороб і подовження вегетації культури восени перспективні композиції флудиоксонілу з триазолами та інгібіторами сукцинатдегідрогенази ІІ покоління.

 Доцент кафедри машиновикористання
та технологій в с.г.
Василь НОСКО

 

БАТІ

Пропозиція до зміни підпису світлини
Вашy пропозицію відправлено на розгляд адміністратору сайту!

 
 

Взаємодія із світлиною


 

БАТІ