За православним календарем 9 листопада вшановують пам'ять преподобного Нестора-Літописця – послідовника Кирила і Мефодія. Вважається, що Нестор-Літописець став прабатьком української писемної мови. Існують версії, що раніше на території України застосовували кілька видів писемності, деякі з них використовували грецьку абетку або латиницю. Сьогоднішній алфавіт української мови здебільшого складається з аналогів грецьких літер і декількох слов’янських знаків, однак, раніше, крім кирилиці, використовувалася так звана глаголиця.
Давньою українською мовою написані козацькі державні документи й хроніки, створена самобутня художня писемність епох – від Івана Вишенського до Григорія Сковороди. Українці мають свою могутню класичну літературу, визнаних світом геніїв: Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку, Михайла Коцюбинського, Василя Стефаника…
У день 9 листопада на українському радіо традиційно пройшов XVII Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. З метою сприяння утвердженню державного статусу української мови, піднесення її престижу серед української молоді, виховання, поваги до культури і традицій українського народу, адміністрація, професорсько-викладацький склад, студенти ВП НУБіП України “Бережанський агротехнічний інститут” теж приєднались до цього заходу і вкотре продемонстрували єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово.
Щиросердечно присутніх привітав директор інституту, професор М.М. Жибак: “Вітаю з днем української писемності. Мова є основою духовного багатства народу та інтелектуального потенціалу. Маємо безцінний дар і одну з наймилозвучніших і найкрасивіших мов у світі. Бажаю, щоб материнське слово було для нас духовним джерелом життя і оберегом”.
О.Б. Шумінська