У 2004 році Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію, в якій проголосила 8 і 9 травня Днями пам’яті та примирення, присвячені жертвам Другої світової війни.
У 2015 році президент Петро Порошенко підписав указ, яким запровадив 8 травня Днем пам’яті та примирення, 9 травня Днем перемоги над нацизмом. Таким чином, Україна розпочала нову традицію відзначення 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення.
Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939 року із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945 року із капітуляцією Японії. Але окремі військові конфлікти, породжені нею, точилися ще декілька років. Організований спротив радянській владі на Західній Україні тривав до 1954 р., а окремі сутички – до 1960 р. Участь у Другій Світовій війні взяли 62 держави.
Також 1 вересня було бомбардовано Львів та інші західноукраїнські міста, що перебували у складі Польщі. Між 12 та 22 вересня Львів пережив подвійну облогу із заходу нацистськими військами, із сходу – радянськими. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також використана в бою атомна зброя. Але якщо злочини проти людяності Третього Райху більш досліджені, то засудження злочинів комуністичного режиму ще триває. Найбільш відомими з них є Катинський розстріл, знищення політв’язнів у Західній Україні, підрив Дніпрогесу, використання в боях неозброєних селян – «чорної піхоти», депортації українців та інших народів, зокрема кримських татар.
Як зазначає Інститут національної пам’яті, загальні втрати військових та цивільного населення складають від 50 до 85 мільйонів осіб. Це найкривавіший глобальний конфлікт, найбільша трагедія ХХ століття, у ході яких Україна зробила значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками Німеччини, ціною цього стали надзвичайні втрати українців упродовж 1939–1945 років. Під час бойових дій та в полоні загинуло 3-4 млн військових і підпільників, понад 5 млн цивільних загинуло через окупаційний терор та голод в тилу, до 5 мільйонів жителів були евакуйовані або примусово вивезені до Росії та Німеччини, значна частина з яких не повернулася. Загалом безповоротні втрати України біля 10 млн осіб.
День пам’яті та примирення та День перемоги символізує не тріумф переможців над переможеними, а має бути нагадуванням про страшну катастрофу і застереженням, що не можна розв’язувати складні міжнародні проблеми збройним шляхом, ультиматумами, агресією, анексією. Вона скінчилася і найважливішим її підсумком має бути не перемога, а МИР.
Шановні учасники бойових дій різних військових формувань, робітники тилу, діти війни! Низько вклоняємося кожному з вас – всім, хто на своїх плечах виніс тягар воєнного та повоєнного лихоліття. Священний обов’язок кожного з нас – бути гідними подвигу батьків і дідів та зробити все для того, щоб на мирній землі виховувати дітей, радіти успіхам у досягненні наукових, навчальних і трудових цілей.
Вічна пам'ять полеглим!
Пам’ятаємо! Перемагаємо!