У вівторок, 2 лютого 2021 року, відбулась семінар-зустріч із екс-головою Держлісагентства України доц. Кузьовичем Василем Степановичем на тему: «Сучасний стан, перспективи і виклики лісової галузі». На семінарі були присутні представники адміністрації нашого навчального закладу, науково-педагогічні працівники кафедри лісового і садово-паркового господарства, студенти спеціальностей 205 «Лісове господарство» та 206 «Садово-паркове господарство» а також інші зацікавлені особи.
До уваги присутніх було представлено доповідь стосовно існуючого стану лісового господарства України, основних проблем галузі та ключових напрямків її реформування. У ході доповіді озвучено основні показники лісового фонду України та наголошено на його проблемних питаннях, які потребують вирішення найближчим часом. Водночас відмічено ряд заходів, які вжито Держлісагентством для виправлення існуючої ситуації. Василем Степановичем наголошено, що у зв’язку із зміною клімату радикального перегляду потребує нормативна база лісового господарства стосовно забезпечення низьковуглецевого розвитку галузі та переходу на засади циркуляційної економіки.
Особливої уваги потребують питання лісовідтворення, зокрема – щодо створення об’єктів лісонасінєвої бази з використанням методів молекулярної лісової генетики. Потребує удосконалення система ведення мисливського господарства в напрямку суттєвого підвищення його економічної ефективності. Існує нагальна потреба в удосконаленні системи інформаційного забезпечення лісоуправління на засадах запровадження національної інвентаризації лісів та удосконалення моніторингу лісів. Також потребує суттєвого реформування фінансова система і лісовпорядкування. Спостерігається відставання лісової науки і освіти від світового рівня, в першу чергу, через невідповідність їх матеріальної бази зазначеному рівню.
На виконання Указів Президента України та завдань Уряду України прийнято дві постанови Кабінету Міністрів України, які сприятимуть подоланню тіньових схем у лісовій галузі України, зокрема щодо запровадження електронного обліку деревини та проведення продажу деревини в електронній формі. Тривають роботи щодо забезпечення доступу громадськості до інформації щодо використання лісових ресурсів. На офіційному сайті адміністратора єдиної державної системи електронного обліку деревини ДП «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» вже реалізовано можливість перевірки законності заготівлі деревини через систему «Ліс у смартфоні» (https://lk.ukrforest.com) та здійснення онлайн перевірки лісоматеріалів (https://open.ukrforest.com) за номером бирки, номером ТТН та номером транспортного засобу.
Серед основних проблем лісового господарства екс-головою Держлісагентства виділено наступні:
- відсутність Закону України «Про основні засади державної політики у сфері лісових відносин»;
- необхідність забезпечення балансу між екологічними, економічними та соціальними функціями ведення лісового господарства;
- недосконалий розподіл функцій управління, що призводить, в окремих випадках, до дублювання функцій або втрати їх виконання;
- дисбаланс фінансового забезпечення лісогосподарської діяльності, відсутності фінансування заходів з ведення лісового господарства Півдня і Сходу країни та дефіцит відповідних фахівців у цих регіонах;
- погіршенні санітарного стану лісів, наявності прогресуючих процесів патологічного всихання;
- застаріла інформація щодо лісів та лісового господарства України;
- відсутність механізмів управління лісами комунальної власності в умовах децентралізації влади;
- відсутність економічних механізмів стимулювання запровадження природозберігаючих технологій або їх елементів, охорони, захисту, розширеного відтворення лісів;
- відсутність прозорого механізму продажу деревини; незаконні рубки та обіг незаконно заготовленої деревини;
- низька довіра до лісівника у суспільстві.
До ключових напрямків реформування лісового господарства України Василем Степановичем віднесено наступні:
- Комплексний перегляд законодавчої та нормативної бази на еколого-економічних засадах;
- Цифрова трансформація та доступ до лісівничої інформації;
- Реформування ринку деревини;
- Реформа системи оподаткування лісового господарства України;
- Реформа системи фінансування лісового господарства України;
- Реформа державної лісової охорони;
- Реформа інституційної структури управління лісами і лісовим господарством.
У ході семінару було поставлено ряд запитань до екс-голови Держлісагентства стосовно рівня фахової підготовки працівників лісогосподарських підприємств та місця випускників ВНЗ у структурі галузевих підприємств, стану протипожежної охорони лісів України, технологічних особливостей проведення посадки лісових культур тощо.
По закінченню семінару слово було надано директору ВП НУБіП України професору Жибаку Мирону Миколайовичу, який підвів підсумки семінару, окреслив своє бачення стану та перспективи лісового господарства в Україні, а також відмітив перспективу і важливість підготовки студентів спеціальностей 205 «Лісове господарство» та 206 «Садово-паркове господарство» для вирішення окреслених проблем галузі, розвитку наукового потенціалу та реалізації її важливих реформ безпосередньо на підприємствах лісового господарства.
Другою частиною урочистого заходу було відкриття сучасної комп’ютерної лабораторії (13п), що призначена для вивчення дисциплін лісівничого та садово-паркового спрямування. Лабораторія буде використовуватися в навчальному процесі для проведення лекційних і лабораторних занять з вивчення ботаніки, дендрології, лісівництва та інших фахових дисциплін, а також у ході підготовки бакалаврських та магістерських робіт.