Міжнародний день рідної мови покликаний спонукати уряди й населення всіх країн захищати й розвивати мову кожного народу, що існує на планеті. Ця всесвітня подія відзначається щороку 21 лютого, а засновницею свята виступила ЮНЕСКО. Своєю особливою мовою будь-яка етнічна спільнота завжди вирізняється з-поміж інших. Але Рідна мова є носієм цінностей та знань кожного з нас, які передаються з покоління в покоління в якості нематеріального культурного спадку.
Українська мова належить до найчисленнішої — індоєвропейської сім’ї та входить до її слов’янської групи.
Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів. Вона займає 25 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. Дослідники порахували, що словник мови прозових творів Тараса Шевченка охоплює близько 20 тисяч.
Для 36–37,5 мільйона людей українська мова є рідною. Загалом у світі 41–45 мільйонів осіб володіють українською. В ній, на відміну від решти східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких — кличний. А ще наша мова вирізняється тим, що багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має навіть слово «вороги» — «вороженьки».
У 2020 році вперше 32% опитуваних назвали, що їм читати українською зручніше з-поміж інших мов.
Найбільше перекладів серед українських творів має «Заповіт» Тараса Шевченка: його переклали 147 мовами народів світу.
Кожна мова — це набагато більше, ніж просто слова. В мові концентруються національні традиції та цінності.
Святкування Міжнародного дня рідної мови сприяє тому, щоб наш світ більше не втрачав та не забував жодної мови. Також він спонукає нас любити рідну мову та прагнути дізнатися про неї якомога більше.
Любіть українську, читайте нею книжки, адже вона — неймовірна!
Степанія БІЛИК, заступниця директора