28 червня 1996 року Верховна Рада України прийняла Основний закон – першу Конституцію новітньої Української держави. З прийняттям цього доленосного документа було закріплено правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність.
Він проголошує, що кожна людина має право на вільний розвиток як особистість, якщо при цьому не порушуються права й воля інших людей, і обов’язки перед суспільством і державою.
Понад 300 років тому – 5 квітня 1710 року була укладена Конституція Пилипа Орлика, одна з перших європейських конституцій нового часу, і написав її – українець. У документі були закладені демократичні принципи парламентаризму, сесійна робота Ради, а держава називалась Україною. Втім, Конституція Орлика так і не набула чинності, оскільки була написана в умовах вигнання.
Наступним важливим кроком на шляху конституційного процесу нашої держави стало прийняття 29 квітня 1918 року Конституції Української Народної Республіки (Статуту про державний устрій, права і вільності УНР), яка утверджувала принцип верховенства парламенту, тобто парламентську республіку.
Після урочистого прийняття 24 серпня 1991 року Верховною Радою УРСР Акту проголошення незалежності України та його затвердження на всеукраїнському референдумі Україна була визнана більшістю країн світу суверенною державою і повноцінним суб'єктом міжнародних відносин. Нагально постала потреба в конституційному закріпленні основ суспільного і державного ладу, прав й свобод людини і громадянина, порядку організації та функціонування органів державної влади і місцевого самоврядування молодої незалежної держави. Відтак, 28 червня 1996 року Верховна Рада України прийняла нову Конституцію України – першу Конституцію молодої, незалежної української держави. День схвалення Основного Закону є державним святом в Україні. Це було найважливішим кроком у забезпеченні прав людини і громадянина, який також сприяв подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.
Нині Україна проходить важкі часи – випробування своєї незалежності на єдність та територіальну цілісність. Зберігаючи ключові принципи і положення, українці через призму Конституції в сучасних динамічних історичних умовах повинні адекватно реагувати на глобальні зміни та виклики часу.
Ми маємо пам’ятати, як багато залежить від кожного з нас, відповідати за майбутнє України, вже сьогодні. Дотримання законодавства, повага до своєї держави, її історії, традицій мають стати життєвими принципами кожного.
Нам будувати нову Україну! І ми віримо, що у нашої благословенної землі велике майбутнє без горя і сліз, без війн і крові.
У цей знаменний день зичимо всім злагоди і миру, родинного щастя, міцного здоров’я, здійснення всіх життєвих задумів, невичерпної енергії та творчої наснаги для подальшої плідної праці на благо українського суспільства!