15 лютого в день релігійного свята Стрітення Господнього в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав (Указ Президента України від 11 лютого 2004 року №180/2004).
Цьогоріч виповнюється 33 роки із дня завершення неоголошеної війни. Вона тривала майже 10 років і вимагала великих матеріальних і людських жертв. Тисячі наших співгромадян загинули у боях і померли від ран, контузій, травм і хвороб, пропали безвісти. Афганська війна залишила невиліковну рану у серцях тих, хто брав участь у бойових діях, хто втратив друзів, синів чи батьків. Нікого з нас не можуть лишити байдужими страшні цифри: за даними офіційних джерел, під час афганської війни загинули понад 10 тисяч солдат, Україні війна обійшлася близько чотирьох тисяч загиблих. Зараз в Україні – близько 150 тисяч ветеранів афганської війни, з них близько восьми тисяч мають поранення, понад 6 тисяч є інвалідами.
«Факт, що нинішня Україна стала жертвою російської агресії, спонукає до переосмислення подій тридцятлітньої давності. Війна в Афганістані 1979-1989 років - військова агресія з боку Радянського Союзу, жертвою якої стали щонайменше півмільйона мирних жителів цієї країни. Також, це злочин СРСР проти військовослужбовців Радянської Армії (часто 18-20-річних), яких без згоди та відповідної військової підготовки відправляли на війну. На совісті керівництва СРСР загибель, поранення, хвороби та зламані долі тисяч цих людей. «Пам’ятаємо, але не пишаємося. Це був один із злочинів комуністичного режиму, який забрав життя тисяч українців на чужій землі, за чужі ідеї та інтереси. Кожен, хто достойно пройшов через пекло Афгану, заслуговує на шану. Але згадування про радянську агресію проти іншої країни, особливо, в час коли жертвою агресії стала Україна — не привід для гордощів чи гучних святкувань», - переконаний голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Ця війна зламала життя багатьом молодим хлопцям. Незважаючи ні на що, вони чесно виконували свій військовий обов’язок, залишаючись вірними присязі до кінця. Ми схиляємо голови перед світлою пам’яттю полеглих. Шануємо і поважаємо ветеранів війни в Афганістані, складаємо їм щиру подяку, що були серед тих, хто дали відсіч російській агресії у 2014 році, і по сьогодні діляться своїм військовим досвідом воюючи на передовій в ООС (АТО).
Слава Героям! Слава Україні!