28 лютого 2024 року відбулося чергове засідання наукового гуртка кафедри економіки і менеджменту «Менеджмент ХХІ століття» у формі тренінгу на тему «Удосконалення системи управління розвитком персоналу підприємства».
Метою дослідження стало обґрунтування напрямів удосконалення системи управління розвитком персоналу підприємства.
Об’єктом дослідження слугували процеси управління розвитком персоналу підприємства.
Відкриваючи засідання, керівник гуртка Ігор ФЕДУНЯК зауважив, що найбільш значущим ресурсом кожної компанії є її люди, їх інтелект, креативні навички та здатність створювати щось нове. Через це, обов’язковою умовою для успішного функціонування будь якого підприємства є розвиток та високий рівень управління персоналом. Він наголосив, що в останні роки роль управління розвитком персоналу на підприємстві має тенденцію до зростання. Враховуючи сучасні турбулентні умови середовища, для забезпечення конкурентоспроможності підприємства є обов’язковим визначати стратегію розвитку персоналу.
За результатами власних досліджень гуртківці продемонстрували доповіді на основі змодельованих ситуацій щодо науково обґрунтованих напрямів удосконалення системи управління розвитком персоналу підприємства. Староста гуртка Андрій КРИВОКУЛЬСЬКИЙ відмітив, що у сучасному середовищі важливо забезпечувати управління процесом розвитку персоналу на усіх його стадіях та підтримувати розвиток організаційної культури і лідерства, оскільки саме це є вагомими інструментами формування інтелектуального капіталу підприємства. Таким чином, можемо зробити висновок, що рівень культурного та інтелектуального рівня персоналу підвищується.
Науково обґрунтованою стала доповідь Діани ЛУЖНОЇ, яка довела, що для покращення системи розвитку персоналу підприємства необхідним є створення внутрішніх тренінг-центрів, адже тренінг це набір завдань і вправ, які співробітники будуть виконувати за планом.
Марія ЛЮЗНА зазначила, що завдяки тренінгам працівники зможуть удосконалювати свої знання, підвищувати ефективність роботи, а також формувати додаткові навички для кар’єрного росту, а саме:
- Використовувати підготовлені інструменти комунікацій.
- Забезпечити відмінний рівень двостороннього зв’язку для спілкування між співробітниками і адміністраторами, створювати в рамках системи навчання загальні і тематичні форуми, відкривати коментарі до завдань, підключати персональні нагадування та повідомлення.
- Формувати і розвивати базу знань.
- Об’єктивно оцінювати персонал за результатами навчання.
За результатами виступів гуртківцями були зроблені висновки, що для покращення системи управління розвитком персоналу підприємства необхідно здійснювати нормативно-правові, фінансово-економічні, навчально-методичні та інформаційні заходи.
Ігор ФЕДУНЯК,
керівник гуртка