Сучасні технології відкривають нові можливості для моніторингу електроенергетичних об’єктів. Безпілотні літальні апарати стають ефективним інструментом в різних галузях народного господарства, зокрема ефективним є їх застосування для діагностики стану ліній електропередач та трансформаторних підстанцій, дозволяючи отримувати дані без необхідності фізичного доступу до обладнання.
5 лютого 2025 року в рамках роботи наукового студентського гуртка «Електромеханічні та енергозберігаючі системи» під керівництвом завідувача кафедри енергетики і автоматики, доц. Василя Рамша, доц. Миколи Потапенка, ст. викл. Віталія Шаршоня проведено серію експериментальних досліджень, використовуючи розроблений квадрокоптер для аналізу стану електричних мереж.
Гуртківці спроектували та виготовили модель корпусу дрона на 3D принтері та розробили систему керування на базі платформи Arduino. Даний квадрокоптер оснащений високоякісною HD-камерою для візуального огляду стану ліній електропередач і трансформаторів та GPS-навігацією для точного позиціонування під час обстежень.
Студенти розробили маршрут обстеження трансформаторної підстанції та окремої ділянки лінії електропередач. Було виконано декілька польотів у різних режимах, зокрема:
- оглядовий політ для загального аналізу стану електрообладнання;
- сканування, яке дозволило оцінити рівномірність нагрівання контактних з’єднань;
- аналіз ділянок, де були виявлені потенційні несправності.
Після збору матеріалів студенти обробили отримані зображення та відеозаписи. На основі аналізу було складено звіт про технічний стан обладнання підстанції.
Одержані результати, мають практичну цінність для енергетичних компаній. Вони можуть бути використані для розробки системи регулярного моніторингу стану електрообладнання із застосуванням безпілотних літальних апаратів.
Проведені дослідження показали, що використання дронів у діагностиці електрообладнання є перспективним напрямом. Це дозволяє значно покращити процес моніторингу, підвищити безпеку обслуговування та мінімізувати витрати на технічне обстеження. В подальших планах гуртка «Електромеханічні та енергозберігаючі системи» планується вдосконалити методику обробки зображень за допомогою штучного інтелекту для автоматичного виявлення дефектів.