Інтелектуальні (розумні) мережі (SMART GRID) це програмне середовище для забезпечення контролю та управління режимами роботи усіх учасників процесу виробництва, передачі, розподілу та споживання електричної енергії. В енергетиці розумні мережі є необхідною умовою для оптимізації роботи систем електропостачання і забезпечення енергоефективності. Вони нерозривно пов’язані з розвитком відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) та з’явилися у відповідь на потребу в ефективному механізмі енергетичного менеджменту.
21 березня 2023 року на факультеті енергетики та електротехніки відбувся науково-практичний семінар з міжнародною участю на тему: «SMART GRID технології в електроенергетиці». Спікером даного заходу виступив Володимир Козирський, доктор технічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, директор Технопарку «Innovations and SMA technologies» LLC АЛОТЕК (Україна, Польща).
У даному семінарі взяли участь науково-педагогічні працівники факультету та здобувачі вищої освіти магістратури та бакалаврату зі спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка».
В своїй доповіді спікер звернув увагу учасників семінару на важливість впровадження SMART GRID в Україні, оскільки країни Європейського Союзу все більше розглядають та впроваджують технології інтелектуальних електромереж як інвестиції в стратегічну інфраструктуру, яка буде підтримувати розвиток економіки і навіть допоможе знизити вплив на навколишнє середовище.
Проте, якщо в світі все частіше до розумних мереж звертаються за вирішенням проблеми балансування енергосистеми, що виникає на тлі розвитку ВДЕ, то в Україні привабливість інтелектуальних електромереж, в першу чергу, полягає в заміні застарілої інфраструктури.
З огляду на приєднання української енергетичної інфраструктури до системи ENTSO-E реконструкція енергомереж є вкрай необхідною, впровадження концепції інтелектуальних мереж потребує модернізації всієї ОЕС України (від джерел живлення і магістральних мереж до кінцевого споживача), яка буде здійснюватися шляхом вдосконалення традиційних і створення принципово нових характеристик енергосистеми, зазначив Володимир Козирський.
Це забезпечить оптимальний розподіл потоків потужності в електричних мережах, зменшення втрат, швидку скоординовану реакцію при аваріях, можливість об’єднання в єдину енергосистему як великих електростанцій, так і сучасних відновлюваних джерел енергії.
Реалізація такої концепції щодо впровадження SMART GRID технології сприятиме підвищенню надійності та економічності функціонування і розвитку енергосистеми, поліпшенню якості обслуговування споживачів, зниженню собівартості виробленої електроенергії та забезпеченню вимог до якості електроенергії.
Не обминув Володимир Козирський і питання запровадження 5G мережі як базової платформи розвитку SMART GRID технологій в електроенергетиці, що дасть нові можливості в передаванні даних від споживача до системи: швидша реакція на події, більша кількість корисної інформації для побудови моделей прогнозування обсягів виробництва, передачі і споживання електроенергії, оперативне відстеження крадіжок та втрат.
Впровадження 5G також дозволить суттєво знизити вартість передавання електроенергії, радикально підвищити надійність електропостачання і якість електроенергії. 5G обумовить швидкий розвиток «розумних мікромереж» (MICROGRID) і розподіленої генерації, створення віртуальних електростанцій та дозволить керувати величезною кількістю розосереджених установок генерації електричної енергії.
Варто зазначити, що даний науковий семінар є корисним та актуальним для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня освітньої програми «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», оскільки навчальний матеріал семінару та досвід ментора буде слугувати для набуття та удосконалення фахових компетентностей та програмних результатів навчання підготовки магістрантів з навчальних дисциплін «Електроустановки і системи електропостачання», «Сучасний релейний захист» та «SMART GRID в електроенергетиці».
Жвава дискусія розгорілась після виступу спікера, в блоці «запитання-відповідь», в якому учасники наукового семінару мали можливість подискутувати на дану тему, а також отримати кваліфіковані відповіді на запитання від нашого гостя.
Адміністрація та науково-педагогічний колектив факультету енергетики та електротехніки щиро вдячні Володимиру Вікторовичу Козирському за актуальну та важливу тематику семінару, цікаву та змістовну доповідь, багаторічну співпрацю та підтримку!!!
Василь БУНЬКО,
декан факультету енергетики та електротехніки,
доцент кафедри енергетики і автоматики