27 березня 2023 року в рамках плану роботи студентського наукового гуртка кафедри економіки і менеджменту «Сучасний економіст» відбулося засідання круглого столу на тему «Інноваційний розвиток галузей аграрного сектору економіки України». В роботі засідання взяли участь постійні учасники наукового гуртка, магістранти ОПП «Економіка підприємства» та викладачі кафедри економіки і менеджменту.
Модераторами заходу виступили керівники гуртка: к.е.н., доцентка Галина ХРИСТЕНКО та к.е.н., доцентка, завідувачка кафедри економіки і менеджменту Ірина ГУРСЬКА.
На засідання був запрошений Володимир ЦЕПЛІЦЬКИЙ, керуючий відділенням ТВБВ №10019/032 ПАТ «Державний ощадний банк України», заступник голови ради роботодавців факультету економіки і природокористування.
З вітальним словом до учасників заходу звернулася доцентка кафедри економіки і менеджменту Галина ХРИСТЕНКО. Вона наголосила на важливості формування в Україні інноваційної моделі розвитку галузей аграрного сектору економіки та розбудови національної інноваційної системи в умовах глобалізації. Висловила переконання у тому, що активізація інноваційних процесів в агробізнесі дозволить побудувати нову модель зростання та забезпечити конкурентоспроможний розвиток аграрної економіки в поствоєнний період.
Завідувачка кафедри економіки і менеджменту Ірина ГУРСЬКА в своєму виступі наголосила, що робота аграрного сектору в умовах війни дуже важлива для підтримки та відновлення економіки України, а тому інновації у цій галузі – це важливий крок у забезпеченні продовольчої безпеки.
У ході роботи круглого столу були висвітлені питання розвитку та можливостей ефективного використання інноваційного потенціалу аграрного сектора економіки України, інституційних засад формування інноваційної моделі розвитку агробізнесу, формування інвестиційних ресурсів для інноваційного розвитку аграрної економіки, охарактеризовані проблеми інноваційного розвитку агросфери, розглянуті інноваційні технології в сільському господарстві, окреслені пріоритетні напрями та інструменти державної підтримки інноваційного розвитку сільськогосподарських підприємств.
Представлені доповіді викликали значне зацікавлення учасників круглого столу та жваві дискусії.
Володимир ЦЕПЛІЦЬКИЙ, керуючий відділенням ТВБВ №10019/032 ПАТ «Державний ощадний банк України» у своєму виступі зазначив, що для успішного розвитку бізнесу підприємцям часто доводиться залучати додаткові кошти. Якщо ресурси компанії не дозволяють використовувати власні кошти, а інвестори не поспішають фінансувати ваш проєкт, один із варіантів – отримати позику. Розповів про урядову програму «Доступні кредити 5-7-9 %», яка стартувала 1 лютого 2020 року. Надання однієї з трьох можливих ставок за кредитом залежить від розміру бізнесу, позичальника та терміну його діяльності. Найчастіше кредитуються за програмою підприємства, що працюють в сфері сільського господарства (53 %), торгівлі та виробництва (23 %), промислової переробки (14 %). Володимир Ярославович зосередив увагу на новому виді кредитування 0 % для агробізнесу.
Також Володимир ЦЕПЛІЦЬКИЙ проінформував учасників заходу про можливості отримання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, зокрема й в аграрній сфері. Починаючи з 1 лютого 2023 року розпочалася нова хвиля реалізації в рамках державної програми «Власна справа». Головною метою цієї урядової програми є створення нових робочих місць. Таким чином уряд одночасно підтримує розвиток бізнесу і бореться з безробіттям. Громадяни України, що є суб’єктами господарювання (фізична особа підприємець чи юридична особа), а також громадяни України, що тільки збираються стати суб’єктами господарювання, мають можливість отримати мікрогрант для започаткування власного бізнесу або розвитку існуючого, максимальна сума становить 250 тис. грн. Спікер надав корисні поради, як успішно скористатися перевагами програми «Власна справа» у 2023 році. Під час зустрічі присутні дізнались про умови, критерії та механізм отримання безповоротної державної допомоги на створення або розвиток власного бізнесу. Обов’язковим додатком до заяви є бізнес-план.
Розвиваючи дану тему, д.е.н., професорка Світлана СУДОМИР та к.е.н., завідувачка кафедри економіки і менеджменту Ірина ГУРСЬКА обговорили з учасниками заходу важливість написання бізнес-плану.
Захід пройшов в атмосфері інтерактивної взаємодії, учасники жваво обговорювали тематику круглого столу, ставили спікерам запитання й отримували вичерпні відповіді.
Галина ХРИСТЕНКО,
Ірина ГУРСЬКА,
керівники студентського наукового
гуртка «Сучасний економіст»