Відокремлений підрозділ
Національного університету біоресурсів і природокористування України
БЕРЕЖАНСЬКИЙ АГРОТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ
Україна тримає стрій!!!

Науково-практичний семінар на тему: «Інноваційні інструменти у бухгалтерському обліку та їх імплементація в аграрній сфері»

19 квітня 2024 року відбувся науково-методичний семінар на тему: «Інноваційні інструменти у бухгалтерському обліку та їх імплементація в аграрній сфері», у якому взяли участь викладачі кафедри обліку і аудиту, здобувачі вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування» та бухгалтери-практики: головний бухгалтер ТОВ «Жива земля Потутори», керівник МПП «Еко-Актив», член ради роботодавців факультету економіки і природокористування – Володимир ГУМЕНЮК та бухгалтер ТОВ «МРІЯ ФАРМІНГ КАРПАТИ» – Галина ІЛЬКІВ.

Науково-методичний семінар розпочала завідувачка кафедри обліку і аудиту Оксана СЛИВІНСЬКА, яка закцентувала увагу на інноваціях, які мають місце у сучасній світовій практиці бухгалтерського обліку та можуть бути імплементовані у систему обліково-аналітичної підтримки вітчизняних підприємств аграрної сфери. За сучасних умов базисом для більшості інновацій у обліково-аналітичному забезпеченні процесу управління постають цифрові технології, на базі яких виникають нові форми і інструменти інноваційних перетворень у бухгалтерському обліку. Прикладом може бути Digital-бухгалтерія, яка характеризує бухгалтерський облік як систему, що використовує цифрові технології. Включає спосіб організації бухгалтерського обліку, який ґрунтується на використанні сучасного програмного (комп’ютерного) забезпечення та цифрових технологіях, які використовуються за допомогою режимів он-лайн.

  У своїй доповіді Володимир ГУМЕНЮК зазначив, що сучасне бізнес-середовище є надзвичай динамічним, характеризується нестабільними ринковими тенденціями, загостренням конкурентної боротьби, ускладненням економічних зв’язків та основних господарських процесів. Для того, щоб система бухгалтерського обліку могла своєчасно реагувати на зростаючі виклики бізнесу та забезпечувати інформаційні потреби користувачів фінансової інформації, вона має бути досить гнучкою та мати інноваційні інструменти, використання яких дозволяє в повній мірі виконувати всі її функції та завдання.

Галина ІЛЬКІВ відмітила, що аграрний бізнес сьогодні є одним з домінантних секторів національної економіки, результативність розвитку якого визначає  масштаби експортного потенціалу країни, обсяги вхідних валютних потоків, стан продовольчої безпеки та добробуту нації. Для забезпечення подальшого динамічного розвитку сфери аграрного виробництва та підвищення результативності агроменеджменту бухгалтерський облік сьогодення має відповідати потребам стратегічного управління і використовувати інноваційні інструменти, які дозволяють підвищити рівень його оперативності, достовірності, повноти формування обліково-аналітичної інформації та фінансової звітності.

  Доцентка кафедри Ореста БОДНАР зазначила, що в значній мірі інновації завжди пов’язані із стратегічними аспектами управління. Сфера бухгалтерського обліку не є виключенням, особливо в останні роки, коли прискореними темпами актуалізуються стратегічні концепції управління, зокрема, у агроменеджменті. Обліково-аналітична система має відповідати сучасним викликам та інформаційним запитам користувачів фінансової інформації, а отже, трансформації, які відбуваються у системі управління, мають бути враховані при організації системи бухгалтерського обліку. Одним з таких способів адаптації до стратегічних пріоритетів є багатоаспектність реалізації функцій бухгалтерського обліку, зокрема, на основі автоматизації моніторингу за об’єктами бухгалтерського обліку за допомогою інформаційно-логістичної моделі (LSIM).

Доцент кафедри Володимир ГАБОР відмітив, що в якості інновацій можливо також розглядати форми внутрішньої управлінської звітності, яка складається за інформаційними потребами користувачів. Форми такої внутрішньої управлінської звітності є досить поширеною практикою у зарубіжному обліку, а в деяких країнах регламентовані на національному рівні. До таких звітів можна віднести: екологічний звіт, звіт про управління вартістю підприємства, звіт про виконання стратегії компанії (або окремих її структурних підрозділів), звіт про управління корпоративної культурою, звіт з соціального розвитку, звіт про управління ризиками тощо.

Старша викладачка кафедри обліку і аудиту Ірина СТЕМКОВСЬКА закцентувала увагу на тому, що за сучасних реалій система обліково-аналітичної підтримки має забезпечувати всі інформаційні потреби аграрного бізнесу з урахуванням стратегічного вектору розвитку та досягнутого рівня автоматизації облікового процесу. Основними інноваціями у сфері бухгалтерського обліку в бізнес-суб’єктах аграрної сфери у найближчій перспективі мають стати новітні інструменти, які враховують останні тенденції і досягнення сучасних цифрових технологій: система накопичення і зберігання інформації за допомогою комп’ютерних хмар – «хмарний облік»; інформаційні технології програмної облікової інтеграції; використання цифрових валют; використання технологій блокчейну в обліку, контролі і аудиті; технології оптичного розпізнавання і безконтактної ідентифікації даних; технології оптичного розпізнавання і безконтактної ідентифікації даних; мобільні програми бухгалтерського обліку та звітності; інноваційні інструменти в організації системи бухгалтерського обліку на підприємстві (електронний підпис, інформаційно-логістичні моделі, нові види і форми внутрішньої управлінської звітності тощо).

Підсумовуючи доповідачів, Оксана СЛИВІНСЬКА відмітила, що сучасні інновації і технології у сфері обліково-аналітичної підтримки агроменеджменту мають створювати передумови врахування всіх особливостей бізнес-процесів та формувати потужний інформаційний базис для вирішення всіх завдань динамічного розвитку компанії як в коротко, так і в довгостроковій перспективі задля підвищення рівня ефективності і конкурентоспроможності агропідприємств.

У методичному і науковому плані семінар пройшов як чітко спланований та організований захід. Учасники відзначили результативність проведеного заходу, який дає можливість безпосереднього спілкування, взаємного обміну думками щодо застосування інновацій у бухгалтерському обліку.

Оксана СЛИВІНСЬКА,

завідувачка кафедри обліку і аудиту

Карта повітряних тривог України

Free Joomla templates by Ltheme