19 січня 2024 р. на кафедрі обліку і аудиту відбувся методичний семінар на тему: «Облік та звітність в страхових компаніях: методологічні та організаційні аспекти», в якому взяли участь науково-педагогічні працівники кафедри обліку і аудиту ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут» та начальник Підгаєцького відділення Тернопільської обласної дирекції «ПАТ НАСК Оранта» Василь МАРТИН.
Відповідно до програми семінару зустріч розпочала завідувачка кафедри обліку і аудиту к.е.н., доцент Оксана СЛИВІНСЬКА. Вона привітала учасників, акцентувала увагу на питаннях впливу галузевих особливостей страхових компаній на методологію бухгалтерського обліку, а також побажала конструктивного діалогу та плідної співпраці.
Також зазначила, що специфіка діяльності страхових компаній пов’язана з характером надання страхової послуги, що вимагає ведення обліку валових надходжень страхових платежів, сум утворених резервів страхових зобов’язань, доходів від страхової діяльності та виплат страхових сум і страхових відшкодувань.
Семінар продовжив Василь МАРТИН, який у своєму виступі зазначив, що притаманними лише страхуванню об’єктами бухгалтерського обліку виступають страхові резерви. Особливості процесів в страхуванні пов’язані також з операціями, що виникають при перестрахуванні страховиком ризику виконання всіх чи частини своїх зобов’язань в іншого страховика. Перестрахування передбачає перерозподіл між страховиком та перестраховиком страхових зобов’язань та грошових коштів. Це обумовлює необхідність ведення аналітичного обліку страхових платежів та часток страхових відшкодувань за договорами перестрахування, часток перестраховика в страхових резервах.
Про особливості страхування, які впливають не тільки на методологію бухгалтерського обліку, а й на порядок формування показників фінансової звітності в страхуванні доповіла к.е.н., доцентка Ореста БОДНАР. Специфічний характер діяльності страховика, що передбачає залучення шляхом страхування коштів фізичних та юридичних осіб, обумовлює необхідність державного фінансового контролю за страховою діяльністю. Також вона наголосила на необхідності перегляду складу та форм спеціалізованої звітності страховиків з метою забезпечення реалізації функцій держави щодо контролю страхового ринку.
Перед учасниками семінару виступив к.е.н., доцент Володимир ГАБОР у своєму виступі зазначив, що діюча система обліку та звітності страховика, пристосована до вимог чинного законодавства, не в повній мірі враховує особливості сучасного розвитку даного виду підприємницької діяльності, а тому не забезпечує виконання завдань, покладених на неї, не сприяє ефективному державному нагляду за страховою діяльністю.
Старша викладачка кафедри обліку і аудиту Ірина СТЕМКОВСЬКА доповіла про те, що діюча практика бухгалтерського обліку в страхуванні свідчить, що на сьогодні не розроблена єдина система обліку господарської діяльності страхових компаній. Існуючі нормативно-інструктивні документи з обліку не враховують всіх аспектів страхової діяльності. Таким чином, невпорядкованість бухгалтерського обліку в страхуванні призводить до неможливості зваженої оцінки діяльності страхових компаній, знижує ефективність контролю за дотриманням ними вимог страхового законодавства.
При обговоренні доповідей відбувалася жвава дискусія. Всі учасники семінару ділилися своїм професійним досвідом та висвітлювали різноманітні шляхи вдосконалення існуючих проблем в сфері бухгалтерського обліку страхових компаній.
У методичному плані семінар пройшов як чітко спланований та організований захід. Учасники відзначили результативність проведеного заходу, який дає можливість безпосереднього спілкування, взаємного обміну думками щодо застосування наведених пропозицій у навчальному процесі та методичними матеріалами. Такі заходи допомагають встановленню повноцінних наукових та навчально-методичних зв’язків між учасниками.
Ореста БОДНАР,
доцентка кафедри обліку і аудиту