Відповідно до плану роботи студентського наукового гуртка «Актуальні проблеми методики обліку і оподаткування» 28 лютого 2024 р. відбулося засідання гуртка у вигляді круглого столу на тему: «Обліково-аналітичні складові еволюції стартап-компаній». На засіданні були присутні науково-педагогічні працівники кафедри обліку і аудиту та здобувачі освіти спеціальності «Облік і аудит».
Про становлення та особливості розвитку стартап-компаній розповіла керівник гуртка, доцентка Ореста БОДНАР. Вона відмітила, що до основних передумов належать наявність інноваційної ідеї, створення прототипу та в кінцевому підсумку (за позитивного складання обставин) перетворення стартап-компанії в повноцінний суб’єкт господарювання. Виділення етапів становлення інноваційних технологічних компаній є необхідним з метою проведення потрібних заходів з уникнення, ліквідації або зменшення ризиків загальної господарської діяльності та негативних фінансово-економічних явищ. Тому набуває актуальності дослідження питання еволюції та встановлення впливу етапів становлення стартап-компаній на системи бухгалтерського обліку, аналізу, контролю та систему управління у цілому. Встановлення цієї залежності дасть змогу врахувати інформаційні потреби системи управління в частині управління інноваційною діяльністю стартап-компаній та ідентифікувати напрями вдосконалення обліково-аналітичного забезпечення такого управління в новостворених підприємствах.
З цікавою доповіддю виступила завідувачка кафедри Оксана СЛИВІНСЬКА. Вона розповіла про етапи створення нового проекту і зазначила, що невизначеностей на початковому етапі є більше, ніж на кінцевих етапах перетворення новоствореного суб’єкта на успішний бізнес. Саме тому спочатку діяльність стартап-компанії передбачає необхідність більшої уваги аналітиків до всіх аспектів господарювання.
Пізніше важливішими є періодичні аналітичні звіти, що більшою мірою потрібні для порівняння інформації за однакові періоди часу з метою надання стабільних прогнозних звітів у формі бюджетів, а також налагодження процесу планування господарської діяльності в усіх розрізах.
Також активну участь в обговоренні брали студенти-гуртківці. Особливо слід відмітити доповіді студентів групи О-41 Б Назара МЕЛИША та Оксани ПОДУФАЛОЇ. Вони розповіли про те, що найважливішим аспектом, який потребує уваги аналітиків протягом усього періоду розвитку стартап-компанії, є пошук інвесторів, представлення нового інноваційного продукту, а також розгляд інших можливих джерел фінансування: краудфандинг (народне фінансування), залучення бізнес-ангела, використання власних заощаджень тощо. При цьому недостатність повноцінного фінансування та, відповідно, реальних капітальних вкладень інвесторів не означає повну відсутність грошового забезпечення.
При проведенні підсумків круглого столу визначено, що усі ідентифіковані стадії розвитку стартап-компаній та обліково-аналітичні складники, які притаманні їм, є важливими для ведення бухгалтерського обліку, фінансового та економічного аналізу діяльності досліджуваних видів суб’єктів господарювання, а також можуть бути покладені в основу організації та методики проведення аналітичних розрахунків із боку управлінської ланки.
Засідання студентського гуртка пройшло у жвавій, інформативній та змістовній формі.
Керівник гуртка, Ореста БОДНАР