Через Бережанський край, як свідчить нам історія, проходили фронти Першої світової війни.
Головні бої з російськими військами відбулися на горі Лисоня 2, 3, 4-го вересня 1916 року (бої тривали з 14 серпня по 30 вересня). Це був стратегічний пункт, що забезпечував оборону міста від наступу 7-ї російської армії, а також захищав важливу транспортну ділянку – залізничний шлях Підгайці – Бережани на Львів. У “кривавому тані” як назвали ці бої, перемогу здобуто ціною втрати більше половини особового складу легіону СС.
На жаль подальші бої 29-30 вересня були невдалими - ворог зумів захопити Бережани, але ця боротьба стала прикладом жертовности і мужности боротьби українців за незалежність.
Лисоня - один із символів прагнення українців до волі та мирного життя на своїй землі. Вершина стрілецької звитяги. Олімп національного духу. Гора слави усусусів. Місце героїчної слави і болючих втрат українського січового стрілецтва. Вона несе велику споконвічну історію, а її дух зображує героїзм та національну силу Українських січових стрільців.
В нашому закладі вищої освіти вже стало традицією для студентської молоді, бути учасниками історико-патріотичного проєкту «Стежками героїв Бережанщини!», який створений викладачами кафедри інформаційних технологій та вищої математики, зокрема доц. Іриною КАЛИНІЙ.
Цьогоріч наша екскурсійна група, а це студенти груп Кн-11Б, Кн-21Б, Кн-31Б, Е-11Б, йшли до вершини лисоні, до хреста скорботи і слави, де відбувалися запеклі бої, калиновою дорогою на висоту 339 м. Були учасниками заупокійної молитви, прочитали патріотичних віршів та заспівали пісень.
Повертаючись додому відвідали в с. Посухів цвинтар СС та словами молитви згадали світлу пам'ять захисників (біля 70 вояків), які полягли на Лисоні.
Бої за гору Лисоня є недооціненим прикладом військової мужності для сучасників. Адже в надскладних умовах українські військові не склали зброю, а продовжували боронити рідний край.
Олександр Довженко писав: «Народ , що не знає своєї історії, є народ сліпців». І такий народ завжди будуть зневажати й поневолювати. Памятаймо, що саме історична свідомість є вищою духовною цінністю будь - якої нації.
Відділ гуманітарної освіти, виховання і студентських справ