ПАМ’ЯТКА
з безпеки життєдіяльності студентів під час туристично – екскурсійних перевезень студентів автобусами та залізничним транспортом
І. Загальні положення
Безпечні умови перевезень студентів автобусним та залізничним транспортом забезпечують транспортні організації, які несуть повну відповідальність за технічний стан транспорту, його експлуатацію та закріплення дисциплінованих і висококваліфікованих водіїв, які мають стаж керування транспортним засобом більш як три роки.
Перевезення організованих груп студентів здійснюється на підставі договору разового перевезення ( який укладається не пізніше ніж за 48 годин до виконання перевезення або довгострокового договору).
Перевезення організованих груп студентів виконується тільки у світлу пору доби і за сприятливих погодних умов.
Візуальна інформація на автобусі наноситься на попередньому трафареті надписом червоною фарбою «На замовлення», спереду і ззаду автобуса розпізнавальний знак «Діти».
Максимальна кількість студентів при перевезенні автобусом не повинна перевищувати кількість місць для сидіння.
У салоні автобуса повинна бути інформація, яка містить позначення місць, розташування аварійних виходів з зазначенням способу їх відкриття, вогнегасника, аптечки та кнопки екстреної зупинки.
Перевезення організованих груп студентів колоною з п’яти і більше автобусів узгоджується замовником з органами державтоінспекції.
При отриманні дозволу на екскурсію відповідальний за організацію та проведення екскурсії повинен представити у міське управління освіти такі документи:
а) наказ по навчально-виховному закладу, в якому вказується термін, місце, маршрут екскурсії, кількість студентів, в якій групі вони навчаються, супроводжуючі ( з розрахунку 1 дорослий на 10 студентів, медсестра на 30 і більше студентів), визначені відповідальні за збереження життя і здоров’я студентів;
б) списки студентів, завірені підписом директора і печаткою навчально- виховного закладу, з відміткою про стан здоров’я кожного студента (з поміткою лікаря «за станом здоров’я всі студенти групи допускаються до екскурсійної поїздки»), підписом кожного студента про те, що вони ознайомлені з правилами поведінки і технікою безпеки під час поїздки;
в) страховий поліс;
г) програму маршруту з погодинною розбивкою;
д) договір про взаємні зобов’язання сторін навчально-виховного закладу і
перевізника;
е) відношення навчально-виховного закладу з проханням дати дозвіл на екскурсію.
Допущені до екскурсії студенти не повинні мати при собі предметів та речовин, що можуть створити небезпеку під час перевезення.
ІІ. Вимоги безпеки перед початком перевезення організованих груп студентів
2.1 Керівник групи повинен мати зі собою похідну аптечку.
2.2 Перевозити студентів на відкритих вантажних автомобілях забороняється.
2.3 Керівник групи повинен провести бесіду зі студентами, ознайомити їх з правилами поведінки та правилами техніки безпеки під час поїздки автобусом чи поїздом.
2.4 Перед початком руху автобуса керівник групи повинен перевірити, згідно зі списком, наявність студентів на місцях.
ІІІ. Вимоги безпеки під нас перевезення організованих груп студентів
3.1 Під час перевезення організованих груп студентів автобусним чи залізничним транспортом керівник групи зобов’язаний:
забезпечувати дотримання студентами належного порядку і правил поведінки під час руху транспортного засобу, а також під час посадки та висадки;
здійснювати посадку і висадку студентів тільки після повної зупинки транспортного засобу на посадовому майданчику, а у разі його відсутності — з боку тротуару або узбіччя;
проходити з організованою групою тільки тротуарами чи пішохідними доріжками, а у випадку їх відсутності - краєм проїзної частини дороги і тільки у світлу пору доби.
При використанні громадського транспорту посадку в нього здійснювати групами під керівництвом вчителя через задні двері, спочатку студенти, а потім керівник групи. В такому ж порядку здійснюється й висадка студентів через передні двері.
У період перебування в дорозі забороняється виходити з вагонів на платформу під час стоянок, переходити з вагона у вагон без потреби під час руху поїзда, висовуватись із вікон.
Приймання їжі в дорозі необхідно організувати в певний для всіх студентів час, встановлений розпорядком дня. Не рекомендується брати в дорогу продукти, що швидко псуються (варені ковбаси, січені м’ясні страви, плавлені сирки тощо).
Медичну допомогу студентам під час їх перебування в дорозі надає медсестра, керівник групи, в окремих випадках — за викликом начальника поїзда — пункти швидкої медичної допомоги.
Доставка студентів від станції відправлення до станції призначення може здійснюватись графіковими пасажирськими поїздами, а в окремих випадках — спеціальними ешелонами.
Після прибуття до місця призначення керівник групи робить другу перекличку студентів, а третю — перед відправленням у зворотний бік.
IV. Вимоги безпеки після закінчення перевезення організованих груп студентів автобусним чи залізничним транспортом
4.1. Після закінчення екскурсії керівник групи повинен:
а) привезти студентів на місце, звідки починалася екскурсія, пересвідчитись у наявності всіх студентів, нагадати правила дорожнього руху, відпустити студентів додому і доповісти дирекції технікуму про закінчення екскурсії;
б) після надання транспортної послуги підписати дорожній лист, замовлення на перевезення, зазначивши в них пройдений шлях, час початку та закінчення роботи, а у разі зміни розкладу руху — її причину. V. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
У разі несприятливих погодних і дорожніх умов, виникнення технічних несправностей, що загрожують безпеці руху, а також при погіршенні здоров’я водіїв — необхідно припинити рух і повідомити про це автопідприємство за місцем роботи водіїв. Підприємство вживає заходів щодо заміни автобуса чи водія, щоб забезпечити перевезення студентів до пункту призначення.
У випадку отримання студентом травми надати першу медичну допомогу, а при потребі — визвати швидку допомогу або самому доставити потерпілого у лікарню.
Бережіть своє здоров’я і життя!