«Тенденція нових віків, - пише Г. Ващенко, - забути про небо і опанувати землю – призвела до великих відкриттів і винаходів… Але проте рідко в яку епоху людина падала так низько, як вона впала тепер. Створивши завдяки науці найдосконаліші машини, людина сама стала їх рабом, володіючи величезними матеріальними благами, людина розгубила блага духовні».
Проблема формування духовно здорової особистості посідає чільне місце в педагогіці, і залишається однією із найактуальніших у системі освітнього процесу. Адже те, як людина визначає цінності, усвідомлює свою сутність, залежить майбутнє не лише держави, а й людства взагалі. Освітнє середовище є провідним у становленні цього процесу. Воно сприяє набуттю мобільності, культури спілкування, ерудованості, духовності, моральності та істотно впливає на всю життєдіяльність людини.
Саме тому 24 і 25 жовтня наш навчальний заклад спільно з Державною установою «Науково-методичним центром вищої та фахової передвищої освіти» організували Всеукраїнський семінар «Духовно-моральне виховання як основа гармонійного розвитку особистості», за участю польських гостей (dr. n. sp. Grzegorz KONIECZNY, ректор та dr. n. e. Paulina KOLISNICHENKO, проректор з міжнародних відносинах ВШТІП Академії прикладних наук (Познань, Польща).
Захід розпочала завідувачка науково-методичним кабінетом соціально-гуманітарної освіти Ірина ЛЕПЕХА, розповіддю про культурні і сакральні об’єкти та духовність тернопільського краю.
Директор інституту, професор Мирон ЖИБАК ознайомив учасників семінару із навчальним закладом та розповів про методи формування духовності у ЗВО, оскільки він успішно продовжує славні традиції освітньої справи у регіоні.
В ході семінару обговорювали наступні питання:
- Духовно-моральні цінності як основа формування світогляду студентської молоді в умовах сучасного освітньо-виховного процесу (Володимир ЗАЙЧУК, завідувач відділу гуманітарної освіти, виховання і студентських справ ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут»)
- Здійснення духовно-морального виховання засобами християнської етики в закладах освіти (Василь ЖУКОВСЬКИЙ,д.пед.н., професор Національного Університету «Острозька Академія»
- Вікторія Оліферчук,доктор біологічних наук, проф. кафедри екології Національного лісотехнічного університету України
- Духовне та патріотичне виховання в українських молодіжних організаціях як засіб формування системи цінностей особистості на прикладі НСОУ «Пласт» (митрополит Нестор, магістр богослів’я і філософії, керуючий Тернопільською єпархією ПЦУ)
- Потреба духовно-морального виховання у чеснотах (Прокопій ЛОТОЦЬКИЙ ЧСВВ, доктор богослів’я, викладач Івано- Франківська академія Івана Злотоустого)
- Досвід становлення молоді на прикладі ДНЗ «Люблю, коли сміються діти (Андрій ЛЕВИЦЬКИЙ, бакалавр богослов’я, викладач музичних предметів Рівненської духовної семінарії ПЦУ)
- Пересопницьке Євангеліє. Шлях від богослужбової книги до книги президентської присяги (Алла ІСТОМІНА,к.іст.н., доцент, директорка підприємства «Видавничий дім «АДЕФ-Україна»)
- Модель оновлення організаційно-управлінської діяльності суб’єктів місцевого самоврядування щодо реалізації молодіжної політики (Світлана СУДОМИР, д.е.н. професорка, ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут»)
- Духовна та творча активність - два крила розвитку особистості патріота Батьківщини! (Тетяна КУПЧАК, керівничка відділу соціально культурного розвитку Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького, заслужений працівник культури України)
- Студентські спільноти як середовища особистісного розвитку. Духовний вимір - інтегральна частина людської особи (Віталій КАРАМАН, капелан Центру студентського капеланства, капелан ЛНУВМГБ імені С. З. Ґжицького, магістр богослов'я.)
- Формування загальнолюдських моральних норм і якостей за допомогою предметів духовно-морального спрямування (Микола КУХАРУК, студент 6 курсу Богословського факультету ВПБА
- Аскеза як аспект духовно-морального життя особистості (Роман ДЯЧУК, студент 4 курсу Богословського факультету ВПБ
Формувати загальнолюдські форми моралі в душі студента, розбудити в ній сердечність, чуйність, порядність, доброту, людяність закликав В. Сухомлинський.
За сучасних умов роль ЗВО у формуванні духовно – моральної особистості є важливою, адже студент вищого навчального закладу має набути властивостей, що дадуть йому змогу не лише стати висококваліфікованим фахівцем, який відповідально ставиться до виконання своїх обов’язків і здатен самостійно ухвалювати рішення, але й бути самодостатньою особистістю з почуттям власної гідності.
Висловлюємо щиру подяку польським гостям, спікерам і учасникам семінару. Уклінно дякуємо нашим Захисникам за можливість його проведення на мирній території. Перемоги нам і миру!
Відділ гуманітарної освіти, виховання і студентських справ