Проект сприяння академічній доброчесності в Україні реалізовується за підтримки Міністерства освіти і науки України та Посольства США.
В квітні 2019 року, в Києві, пройшла Міжнародна конференція, організаторами якої виступили:
- Американські Ради з міжнародної освіти
- Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP
- Проект формування академічної доброчесності в школі – SAISS
- Національний університет «Києво-Могилянська академія»
- Антиплагіатна компанія Unicheck Україна.
Привітним господарем, що гостинно приймав конференцію – був Національний університет «Києво-Могилянська академія».
Дискусійна програма конференції проведена потужною командою спікерів:
– міжнародні спікери:
Тріша Бертрам Галлант – представниця наглядової ради Міжнародного центру академічної доброчесності (Канада, США);
Енн Доморад – старша керуюча закордонними представництвами та програмами Американських Рад з міжнародної освіти (США);
Кетрін Нантц – очільниця економічного факультету Університету Ферфілд (США), експертка SAIUP;
Майкл Хакет – заступник аташе з питань культури Посольства США в Україні
– українські спікери:
Юрій Рашкевич – заступник Міністра освіти і науки України;
Вадим Карандій – заступник Міністра освіти і науки України;
Сергій Квіт – голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти;
Андрій Сідляренко – директор антиплагіатної компанії Unicheck Україна (див. окремі відеоматеріали конференції https://www.facebook.com/UnicheckUa/ );
Єгор Стадний – директор Аналітичного центру CEDOS;
Володимир Бахрушин – головний експерт групи “Освіта” РПР, консультант Проекту SAIUP
Надія Родненкова – керівниця сектору моніторингу якості освіти Українського католицького університету та багато інших яскравих особистостей (див. Програму https://drive.google.com/file/d/1wFS4co0-iPqU4xszHhlbvDDpEfFwFx2W/view ).
Основну мету конференції – узагальнення успішних практик української освітньої спільноти у питаннях академічної доброчесності, якості освіти, стратегічних і практичних змін для побудови якісно нової системи освіти України, було досягнуто на основі дискусій по темах, основні з яких наступні:
• Стан імплементації Закону України «Про освіту» у контексті розвитку культури академічної доброчесності та забезпечення якості освіти;
• Презентація та обговорення результатів дослідження рівня обізнаності та стану академічної доброчесності в університетах-учасниках Проекту сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP «Мотивація до навчання як визначальна умова академічної доброчесності»;
• Методичні рекомендації для закладів вищої освіти з підтримки академічної доброчесності;
• Упровадження сучасних програмних рішень для розвитку академічної культури, боротьби з академічним плагіатом та забезпечення якості освіти".
Позитивна робоча атмосфера, доброзичлива обстановка створені організаторами, дозволили учасникам поспілкуватися з колегами, зустрітися зі своїми друзями й налагодити нові професійні контакти.
Бережанський агротехнічний інститут на конференції представляв завідувач кафедри Енергетичних машин та технічного сервісу в АПК, професор Пастушенко Сергій Іванович.
«Особисто мені, пощастило познайомитися, поспілкуватися, задати запитання й одержати корисні відповіді на них від: пані Тріши Бертрам Галлант, стосовно того як з досвіду університетів Північної Америки, духовна освіченість студентів впливає на формування в них академічної доброчесності; пана Сергія Квіта, стосовно перспектив прийняття законодавцями, доповнення до Закону України «Про вищу освіту», щодо перетворення університетів зі статусу бюджетної установи у статус неприбуткової організації; пана Єгора Стадного, стосовно висновків Центра CEDOS щодо персон, від яких залежить активність або пасивність ВНЗ у питаннях впровадження принципів академічної доброчесності, а також стосовно факторів що негативно впливають на показники академічної доброчесності» - розповів Сергій Іванович.
Низку практичних питань запровадження окремих складових академічної доброчесності (антиплагіатних, антикорупційних, …) та багатьох інших проблем, обговорено з колегами з Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного, Миколаївського національний університет імені В.О.Сухомлинського, Чорноморського національного університету імені Петра Могили, експертом National Erasmus+ Office in Ukraine професором Володимиром Бахрушиним, директором Запорізької гімназії №31 Тетяною Трапезіною, представницею Українського католицького університету Надією Родненковою, та іншими.
В цілому, підсумовуючи професійне спілкування за заявленою темою, можна зробити висновок, що панельні дискусії та робота в окремих секціях дозволили предметно та детально обговорити напрацьовані матеріали та їх імплементацію у сферах вищої та середньої освіти, а також поспілкуватися з українськими та іноземними колегами для продуктивного обміну досвідом.
Сергій Пастушенко