Агроінженерний факультет є одним із найстарших підрозділів інституту і започаткований на базі Бережанського технікуму механізації сільського господарства. Свій початок він бере з 1959р. коли було здійснено перший набір студентів за спеціальністю «Механізація сільського господарства».
Освітня концепція факультету полягає у підготовці нового покоління фахівців в галузі агроінженерії, агрономії, лісового та садово-паркового господарства на базі сучасних стандартів освіти, адаптованих до вимог освітніх актуальних програм.
Факультет здійснює підготовку фахівців за освітніми ступенями:
«МАГІСТР» із спеціальності:
- 208 «Агроінженерія».
«БАКАЛАВР» із спеціальностей:
- 201 «Агрономія»;
- 205 "Лісове господарство"
- 206 «Садово-паркове господарство»;
- 208 «Агроінженерія».
Навчальні плани, дисципліни та робочі програми адаптовані до навчальних планів Національного університету біоресурсів та природокористування України. В навчальний процес запроваджуються елементи наукового пошуку, інноваційної діяльності та новітні досягнення в галузіагрономії, агроінженерії, лісового та садово-паркового господарства. Навчальна діяльність передбачає наскрізну комп’ютерну підготовку студентів, для чого створено нові комп’ютерні класи, оснащені сучасними персональними комп’ютерами із входом в систему Інтернет та комп’ютеризовано робочі місця в спеціалізованих лабораторіях.
На факультеті функціонує 4 кафедри:
- Прикладної механіки та технічного сервісу;
- Лісового і садово-паркового господарства;
- Машиновикористання та технологій в сільському господарстві;
- Агрономії та екології.
Науково-навчальна база факультету включає: 3 навчальних корпуси, спеціалізовані навчальні лабораторії, навчально-виробничі майстерні, науково-дослідні лабораторії.
Навчально-виробнича база включає: навчально-виробничу станцію технічного обслуговування автомобілів та діагностування електрообладнання, автотрактородром, машинно-агрегатний парк, теплиці та розсадник декоративних рослин.
Базові господарства для проходження практик: ТОВ «Захід-агро МХП», ТзОВ «Агропродсервіс», ФГ «Вікторія-92», ПП «Агроспецгосп», ПрАТ «РогатинАвто», ФГ "Фльонц", ФГ"Михальська", СПГ "Мричко", "ТзОВ «Жива земля Потутори», ТзОВ «Кагро», ТзОВ «Мрія-центр», ТзОВ "Крона".
Наукові дослідження виконуються за напрямами: енергозберігаючі технології в аграрному виробництві; виробництво та використання біодизельного палива; розробка технологічних процесів виробництва і використання біогазу з біомаси; технологія виробництва і подрібнення біомаси для виробництва біогазу; інформаційне забезпечення, проектування та використання ресурсоощадних екологічнобезпечних аграрних технологічних систем; реконструкція і озеленення садів та парків, моделювання процесів малих сільськогосподарських підприємств; оцінка стану старовинних парків західного Поділля; вивчення еколого-біологічних властивостей деревних порід в умовах лісових екосистем регіону, їх придатності для ведення лісового господарства в умовах змін клімату та озеленення населених пунктів; інформатизація управління навчально-виховним процесом.
Випускники факультету разом з дипломами фахівців одержують посвідчення про присвоєння робітничих професій:
- тракторист-машиніст (категорії А);
- водій автотранспортних засобів (категорії В, С і С1);
- слюсар з ремонту автотракторної техніки;
- квітникар.
Студентам факультету створено сприятливі умови для виявлення творчих здібностей. На факультеті функціонують наукові гуртки, науково-конструкторські групи, які працюють над створенням нових приладів та нестандартного устаткування, що використовується для наповнення навчальних лабораторій і кабінетів. Окрім цього систематично проводяться конкурси на краще знання навчальної дисципліни, виставки технічної творчості студентів, конкурси на кращого за професією.
Студенти факультету мають можливість стажуватися у господарствах країн ЄС: Швейцарія, Данія, Австрія, Польща, Німеччина, Нідерланди.
Основними напрямками діяльності факультету є:
- оптимізація роботи щодо підготовки високоосвічених конкурентоспроможних фахівців освітніх ступенів: бакалавр, магістр;
- проведення науково-дослідної, інформаційно-консультаційної діяльності, розробки і впровадження інноваційних технологій для потреб агропромислового комплексу України;
- творча співпраця з освітніми, науково-дослідними і виробничими установами в Україні та провідними зарубіжними університетами та фірмами.