На агроінженерному факультеті особлива увага приділяється розвитку міжнародного співробітництва. Нашою метою є інтеграція в світову наукову і освітню спільноту, а також просування української культури, традицій, науково-технічного та освітнього потенціалу.
31 травня 2021 року на базі факультету відбувся Міжнародний науково-практичний онлайн-семінар «Сучасні тенденції розвитку аграрних технологій: проблеми та перспективи».
В ньому взяли участь науково-педагогічні працівники кафедр енергетичних машин та технічного сервісу в АПК, машиновикористання та технологій в сільському господарстві та здобувачі вищої освіти освітньо-професійної програми «Агроінженерія» освітніх ступенів «Магістр» і «Бакалавр».
В семінарі з доповідями взяли участь:
- кандидат технічних наук, доцент, декан агроінженерного факультету ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут» Ігор Чвартацький (Україна);
- доктор філософії, війт гміни Громадка, Болеславецького повіту, Нижнєсілецького воєводства Даріуш Павліщий (Польща);
- доктор філософії, заступник директора інституту економіки та менеджменту, завідувач кафедри менеджменту Університету економіки у Бидгощі Марцін Кенси (Польща);
- заступник міського голови Єленя-Гура відповідальний за департамент освіти та спорту, директор підприємства термальних вод Петро Пачоскі (Польща);
- кандидат технічних наук, доцент, заступник директора з навчальної та навчально-методичної роботи ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут» Степанія Білик (Україна);
Кандидат технічних наук, доцент Ігор Чвартацький у своїй доповіді проаналізував основні тенденції розвитку сільського господарства України яке незважаючи на нестабільність державної політики, намагається інтегрувати передові науково-технічні розробки і адаптувати їх у власне виробництво. Свідченням цього є новітні технології рослинництва, тваринництва та енергозберігаючі системи землеробства.
У рослинництві нові технологічні рішення пов’язані з органічним землеробством, мікрозрошенням, космічними інформаційними технологіями, нанотехнологіями. Прогресивні технології у галузі тваринництва полягають у впровадженні інтенсивних систем годівлі, біотехнологій, сучасного техніко-технологічного забезпечення, енерго- та ресурсозберігаючих технологій.
Даріуш Павліщий зазначив, що сьогодні існують технології, які дозволяють за допомогою аналізу даних з різних датчиків стежити за фізіологічним станом тварин, вести підрахунок кількості комбікорму і коригувати його склад. Є рішення для контролю сходів, витрати добрив, вологості ґрунту, стану зібраного врожаю і багато чого іншого. Впровадження таких технологій забезпечує підвищення врожайності, надоїв і скорочення витрат. Застосування точного внесення добрив разом з посівом дає економічний ефект до 30%, а системи диференційованого внесення засобів захисту рослин дозволяють економити мільйони злотих. Крім того, цифровізація відкриває нові можливості в підвищенні прозорості товаропотоків, забезпечення якості та підтвердження відповідності харчової продукції міжнародним і національним вимогам і стандартам.
Марцін Кенси навів аналіз сучасних тенденцій та напрямів розвитку агропромислового комплексу Євросоюзу які покликані вирішувати наступні задачі:
- виробництво достатньої кількості безпечних та якісних продуктів харчування для європейських споживачів;
- внести вклад в диверсифікацію економічного розвитку в сільських районах;
- відповідність високим стандартам по захисту навколишнього середовища і тварин.
Так як споживачі приділяють більше уваги якості харчових продуктів, ЄС ввів систему добровільної маркування продуктів, яка допомагає їм зробити вибір. Ці мітки вказують географічне походження з використанням традиційних інгредієнтів і методів, в тому числі органічних сільськогосподарських продуктів.
Петро Пачоскі у своїй доповіді проаналізував сучасні тенденції розвитку аграрного сектору Польщі де дуже популярними є маленькі приватні сільськогосподарські господарства, які спеціалізуються на виготовленні одного виду продукції. Зараз, близько 2 млн малих приватних сільськогосподарських підприємств Польщі володіють 90% орних земель країни. Польща - європейський лідер у вирощуванні картоплі, цукрового буряка, яблук. Сільське господарство Польщі експортно орієнтоване (10% продукції йде на експорт), а тому польська дипломатія постійно шукає нові ринки збуту аграрної продукції, особливо у світлі зменшення ринків у країнах Східної Європи та колишнього СРСР через економічну кризу, санкції, збройні конфлікти.
Степанія Білик у своїй доповіді проаналізувала тенденції впровадження новітніх ресурсозберігаючих технологій обробітку ґрунту які не залежно від своїх особливостей, мають схожі проблеми в адаптації до вітчизняних умов господарювання. До них можна віднести слабку державну підтримку, значні фінансові витрати, необхідність заміни машино-тракторного парку та використання сучасних інформаційних технологій.
Учасники семінару також обговорили можливі шляхи співпраці науковців агроінженерного факультету з науковими установами Республіки Польща.
Дякуємо науковцям та іноземним колегам, які долучилися до семінару!