Зелені насадження населених пунктів відіграють надзвичайно важливу у формуванні та збереженні екосистем. Проте питання оцінки кількості та якості екосистемних послуг, які створюють дерева та кущі довкола нас сьогодні потребує дослідження.
Саме пошуку можливостей розв’язання цього питання присвячений пілотний проєкт "Прозора та партисипативна система інвентаризації зелених зон в Україні: іTree4UA" на території Бережанської територіальної громади. До складу учасиків цього заходу залучено різних волонтерів: науковців, студентів, вчителів, учнів, мешканців громади та інших добровольців.
Участь у цій акції від нашого навчального закладу прийняли науково-педагогічні працівники і студенти кафедри лісового і садово-паркового господарства (проф. Бідолах Д.І., як науковий керівник проєкту, доц. Гринюк Ю.Г., як провідний дендролог, к.с-г.н. Підховна С.М., Тиманська О.Б., як відповідальні виконавці, Медловська Л. та Юськів Мар’яна у якості виконавців) завідувач кафедри екології, охорони навколишнього середовища к.вет.н. Павлів О.В., а також науково-педагогічні працівники Бережанського фахового коледжу.
Участь у цій акції від нашого навчального закладу прийняли науково-педагогічні працівники і студенти кафедри лісового і садово-паркового господарства (проф. Бідолах Д.І., як науковий керівник проєкту, доц. Гринюк Ю.Г., як провідний дендролог, к.с-г.н. Підховна С.М., Тиманська О.Б., як відповідальні виконавці, Медловська Людмила та Юськів Мар’яна у якості виконавців) завідувач кафедри екології, охорони навколишнього середовища к.вет.н. Павлів О.В., а також науково-педагогічні працівники Бережанського фахового коледжу.
Близько тридцяти волонтерів у складі різних груп провели спеціальну інвентаризацію зелених насаджень із визначенням їх координат у парку біля Бережанського замку, в центральній частині нашого міста, а також у сквері по вул. Тернопільській м. Бережани. Далі, науковцями з використанням спеціальної програми і-Tree Eco, виконується визначення обсягу та вартості екосистемних послуг, які щорічно надаються облікованими насадженнями з підготовкою відповідного звіту.
Врезультаті проведеної роботи можна буде встановити корисність та цінність зелених насаджень у грошовому еквіваленті. Таким чином, кожен член територіальної громади та інші зацікавлені особи будуть мати можливість отримати інформацію про цінність кожного деревця чи кущика на облікованій території. Для науковців нашого інституту такий проєкт – це ще одна можливість удосконалити процес проведення досліджень зелених насаджень шляхом залучення сучасного програмного інструментарію.
Реалізаія такого пілотного проєкту сприятиме захисту зелених насаджень, підвищенню рівня усвідомлення цінності рослин, що нас оточують і продовженню наукової роботи кафедри лісового і садово-паркового господарства.
Інформацію підготував професор кафедри лісового і садово-паркового господарства Дмитро Ілліч Бідолах