Первоцвіти – рослини, які сприймаються нами як символи весни. Вони першими зацвітають, даруючи людям свою тендітну красу. Підсніжники, проліски, ряст, білоцвіт весняний, первоцвіт, шафран, проліски, сон-трава, цибуля ведмежа – це неповний перелік первоцвітів, що можна зустріти у наших лісах. Значна частина цих рослин занесена до Червоної книги, тобто підлягають суворій охороні. Відтак їх не можна зривати.
Останніми роками кількість первоцвітів в Україні різко скоротилася. Рослини, які віщують нам прихід весни, за останні десятиліття опинилися на межі зникнення. Це відбувається внаслідок господарського освоєння місць зростання первоцвітів та намагання окремих людей перетворити їх на засіб заробітку. Адже зриваючи первоцвіти ми нищимо їх безпосередньо, а купуючи – допомагаємо плюндрувати природну красу.
Ми їх жорстоко зриваємо, забуваючи про те, що рослина, у якої зірвали надземну частину – квітку, не зможе дати насіння, а отже продовжити рід. Великі букети несемо додому, хоча знаємо, що первоцвіти довго не стоять у вазах, швидко в’януть – рослини вологих весняних лісів не витримують сухе повітря наших квартир. Весняні квіти краще не чіпати, вони привабливіші в природному середовищі. Масове знищення ранньовесняних рослин із метою продажу призводить до зменшення їхньої кількості в природі, а також загрожує повним їх знищенням. Продавці первоцвітів часто виривають їх з ґрунту разом з бульбами, бульбоцибулинами, завдаючи непоправної шкоди популяціям. Знищуючи первоцвіти, вони розривають і нищать підстилку лісів, галявин, узлісь, на яких ті зростали. Щоб зібрати 30-40 букетиків ранніх квітів, браконьєру потрібно знищити до 400 м поверхні ґрунту лісу. Якщо врахувати, що первоцвіти суцільним килимом не ростуть, то площа збільшиться в 10 разів. На місце кореневищних ефемероїдів приходять бур’яни. Змінюється склад фітоценозів. Для прикладу – одна вирвана квітка виду підсніжник – це вкрадене життя у 45 паростків, які вона могла би дати у майбутньому. Збирання первоцвітів не дає можливості рослинам утворити насіння. Зірвати стеблину з трьома первоцвітами – це знищити 45-60 насінин, а це відсутність нових рослин. Зрештою, масове зривання первоцвітів може привести до того, що ці види опиняться на межі зникнення.
Первоцвіти підлягають суворій охороні. Згідно українського законодавства, здійснюючи торгівлю рідкісними та зникаючими видами рослин, громадяни порушують закони України: «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про Червону Книгу України».
Сьогодні особливо важливо відповідально ставитися до природи, не бути співучасниками екологічних злочинів. Тому маємо величезне прохання до жителів Бережанщини та наших гостей: не зривайте та не купуйте первоцвіти. З кожним роком цих рослин стає дедалі менше, і одного дня підсніжники, проліски, сон-трава та інші рідкісні ранньоквітучі рослини можуть просто зникнути. Давайте будемо свідомими відповідальності за збереження навколишнього природного середовища та бажання залишити для наших нащадків первобутність природи з її видовим різноманіттям і багатством. А із лісу краще принести гарний настрій, спогади про тишу та аромат весняного повітря, напоєного чарівними квітами.