21-23 лютого 2023 року у м. Аренсбург (Федеративна Республіка Німеччина) проводилася дискусійна платформа Європейської програми зі збереження лісових генетичних ресурсів (EUFORGEN) на тему: “Менеджмент мережі об’єктів збереження генетичного фонду в умовах масових спалахів хвороб і шкідників: кейс зі всиханням ясеня звичайного”, у роботі якої брав участь професор кафедри лісового і садово-паркового господарства нашого навчального закладу, доктор с.-г.н. Гайда Ю.І.
На зустрічі були присутні представники 22 європейських країн. Організатором і модератором дискусії був Мікель Боззано, координатор EUFORGEN (European Forest Genetic Resources Programme). Україна, яка брала участь у цій програмі у 1994-1999 роках, з 2023 року знову відновила статус країни-учасника (https://www.euforgen.org/member-countries/). Перед проведенням дискусійної платформи у лютому місяці було проведено три веб-семінари, які безпосередньо стосувалися теми дискусії. Під час роботи дискусійної платформи учасникам було представлено дві доповіді: “Загальноєвропейський моніторинг лісів обґрунтовує необхідність спільної стратегії збереження для порятунку європейських видів ясеня” (Ян-Пітер Георг, Швеція) та “Дії, вжиті для ідентифікації популяцій, які необхідно зберегти ex situ, і ведення реєстрів. Приклад Польщі» (Марцін Беза, Польща).
Проф. Гайда Ю.І., як і всі інші представники своїх країн, представив коротке повідомлення про стан об’єктів генозбереження в Україні з огляду на проблему всихання ясеня. Використовуючи методику «мозкової атаки» учасники платформи запропонували низку інструментів (заходів), які були згодом сформатовані у протокол дій, що можуть бути застосовані у випадку подібних масових спалахів хвороб і шкідників для ефективного менеджменту мережі об’єктів цінного генетичного фонду видів лісових деревних рослин.