21 вересня 2021 року студенти групи Е-51М (куратор Василь Рамш) відвідали Бережанський музей книги та взяли участь у літературній мандрівці «Світоч української культури» присвяченому 210-й річниці від дня народження Маркіяна Шашкевича (учня Бережанської гімназії).
Захід розпочався цікавою доповіддю директорки музею книги Лілі Зінчук. До презентації долучилась науковий співробітник музею Леся Красільнікова, ознайомивши присутніх з історією життя та творчістю Маркіяна Шашкевича. В його біографії є й цікаві факти пов’язані з Бережанщиною, які відомі далеко не всім, зате вони повною мірою розкривають багатогранну велич його таланту.
Вчився Маркіян Шашкевич у Бережанській гімназії, а потім вступив до Львівської духовної семінарії на філософський курс. По виключенні з семінарії він зазнав злиденного життя, заробляючи на хліб. В 1833 року Маркіян Шашкевич знову вступає до семінарії.
Навчаючись у семінарії очолював гурток прогресивної молоді «Руська трійця», до складу якого, крім нього, входили також Іван Вагилевич та Яків Головацький. Навколо нього гуртувалося чимало інших його однодумців, прихильників і послідовників.
Одним з найголовніших напрямів діяльності «Руської трійці» були мовознавчі студії.
В 1837 році здійснилася заповітна мрія гуртка: в Будапешті з’явилася «Русалка Дністрова» - перша книга народною українською мовою в Галичині.
Ще один надзвичайно важливий аспект діяльності «Руської трійці» – це історичні дослідження. Її учасники надавали великого значення вивченню, популяризації, науковому й художньому відтворенню минулого українського народу,
Життя Маркіяна Шашкевича згасло, на жаль, дуже швидко і, як не прикро, у злиднях та підступній хворобі-сухотах.
Ідейна і творча спадщина письменника увійшла у духовний світ українців, зайнявши почесне місце у скарбниці європейської та світової культури. Вона є живим джерелом збагачення духовності сучасних поколінь і творення нових цінностей.
Василь Рамш в заключному слові подякував працівникам музею за цікаву і пізнавальну літературну мандрівку у світ життя Маркіяна Шашкевича, а ті, в свою чергу, відповіли, що будуть завжди раді бачити всіх присутніх знову у Бережанському музеї книги на науково-пізнавальних заходах, презентаціях книг і музейних заняттях.