Навчання за спеціальностями, пов’язаними з електротехнікою та електроенергетикою є досить популярним у наші дні. Абсолютно природно, що майбутніх та молодих фахівців хвилює питання, ким можна влаштуватися працювати після закінчення ЗВО, чи є можливості для кар’єрного зростання та якою буде зразкова заробітна плата. Технічні досягнення, що повністю змінюють життя багато в чому залежать від стану енергетики та впровадження інноваційних технологій в цій сфері, тому попит на таких фахівців дуже великий, і на сьогоднішній день існує багато вакансій на ринку праці.
Здобути освіту в галузі електроенергетики - це означає освоїти важливу, потрібну, цікаву професію, - зазначив Михайло Фурдин, який приїхав разом зі своїм батьком Іваном Фурдином та випускником нашого факультету Іваном Славичем з міста Дрогобич у ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут» на факультет енергетики та електротехніки для подачі документів для вступу на навчання зі спеціальності G3 «Електрична інженерія».
Зустрічали гостей, декан факультету енергетики та електротехніки, доцент Василь Бунько, завідувач кафедри енергетики і автоматики, доцент Василь Рамш, заступник відповідального секретаря приймальної комісії, доцент Микола Потапенко, які зауважили в дискусії, що сьогодні важко уявити будь-яку область діяльності, де не стояло б завдання забезпечення електроенергією. Це завдання виконують енергосистеми різних рівнів, що об’єднує в собі системи з виробництва електроенергії - електростанції, пристрої передавання електроенергії - електромережі, пристрої розподілу електроенергії та передачі її споживачам - електропідстанції та електрощити) до енергосистеми міста, підприємства, житлового комплексу і т.д.
Михайло Фурдин цього року закінчив навчання у Дрогобицькому фаховому коледжі нафти і газу за спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» і на сьогоднішній день вирішив продовжити навчання на скороченому курсі здобуття вищої освіти за освітньо-професійною програмою підготовки фахівців першого (бакалаврського) рівня «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» на факультеті енергетики та електротехніки.
Під час зустрічі, Іван Славич, інженер-електронік служби засобів диспетчерського телеуправління ПрАТ «Львівобленерго» зазначив, що рівень зарплат у галузі високий, і кожен енергетик, за умови гарної роботи та вдосконалення професійних навичок, може розраховувати на успішне кар'єрне зростання, -
Саме енергосистемами і складовими їх пристроями займається інженер-електроенергетик. Він працює з усіма етапами життєвого циклу енергосистем: займається їх проектуванням, створенням, експлуатацією та обслуговуванням і навіть утилізацією – виведенням окремих елементів з експлуатації без шкоди для енергосистеми загалом та для споживачів, зауважив Іван Фурдин – майстер оперативно-виїзної бригади енергонагляду (ОВБЕ) з багаторічним досвідом Південного РЕМ ПрАТ «Львівобленерго».
Також присутні мали можливість оглянути матеріально-технічну базу факультету, зокрема спеціалізовані навчальні лабораторії, кабінети, приміщення кафедр та полігон модернізованої навчальної трансформаторної підстанції 35/10кВ.
Варто зазначити, що саме зараз електроенергетика переживає відразу три інноваційні хвилі, і кожна з них містить у собі інженерний виклик – завдання, яке не має однозначного та відпрацьованого рішення, а іноді й досі не вирішене.
Перша інноваційна хвиля – це нові джерела енергії, насамперед відновлювані джерела енергії (ВДЕ). Відновлювана енергетика приваблює своєю відносною екологічною чистотою та невичерпністю. Але у ВДЕ, особливо сонячних і вітрових, є одна особливість, що ускладнює їх використання, - нерівномірність виробництва електроенергії, що залежить від природних умов. А це в свою чергу являється важливим великим викликом для даних фахівців.
Друга інноваційна хвиля – нові системи управління енергосистемою, що базуються на так званих технологіях «розумних мереж» (SmartGrid). Розвиток комп’ютерних мережевих технологій дав можливість включити в контур управління енергосистемою не тільки великі об’єкти (електростанції, лінії електропередачі, підстанції), але буквально всі електроприлади аж до електрочайників та пральних машин. Більш того, кожен споживач електроенергії зможе підключити до мережі ВДЕ або акумулятор (наприклад, електромобіль) та взяти на себе роль виробника енергії. Як забезпечити керованість такої енергосистеми, якщо кількість об'єктів управління прагне безкінечності? При цьому, зрозуміло, енергосистема повинна зберігати стійкість та забезпечувати високу якість електроенергії. Ще один технічний виклик для інженерів-електроенергетиків.
Третя інноваційна хвиля пов’язана з новими фізичними принципами, які лежать в основі пристроїв перетворення енергії. Йдеться про силову електроніку, що дозволяє здійснювати практично перетворення електроенергії практично без втрати потужності. Створення енергосистем, що використовують нові технології та нові матеріали (у тому числі алмазну силову електроніку) – це також виклик для інженерів-електроенергетиків.
Тож бажаємо нашому вступнику Михайлу Фурдину успішно освоїти всі аспекти електроенергетичної галузі, вдало пройти конкурсний відбір, поповнити лави студентства нашого інституту, а після здобуття вищої освіти стати висококваліфікованим фахівцем в галузі електричної інженерії для відновлення енергетичної інфраструктури, втілення інноваційних рішень та розвитку економіки нашої країни.
Василь Бунько,
декан факультету енергетики та електротехніки