У сучасному світі ефективність систем водопостачання прямо залежить від рівня автоматизації та енергоефективності обладнання. Водонасосні установки, які забезпечують подачу води в промислових, комунальних та аграрних об’єктах, дедалі частіше оснащуються сучасними автоматизованими системами керування з регульованими електроприводами. Саме тому, вивчення та дослідження режимів роботи автоматизованого електроприводу є важливою складовою відповідної освітньої компоненти при реалізації освітньо-професійної програми «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка».
За ініціативи декана факультету енергетики та електротехніки Василя Бунька та завідувача кафедри енергетики і автоматики Василя Рамша, факультет налагодив співпрацю з інженерно-виробничим підприємством ТОВ «Югов-Проект» https://ugov.ua/, яке з 1998 року веде свою діяльність і активно конкурує на українському ринку промислової електротехніки, виходить на ключові позиції в сфері продажів пристроїв автоматики, енергозберігаючих технологій, автоматичних систем управління технологічними процесами тощо.
ТОВ «Югов-Проект» - це сучасне підприємство, де побудовані і введені в експлуатацію просторі цехи із збирання та монтажу електрощитового обладнання, автоматичних систем керування технологічними процесами. Сучасні цехи оснащені новітніми верстатами, європейського рівня. У процесі виробництва ТОВ «Югов-Проект» використовує сертифіковані, виключно якісні компоненти від відомих світових виробників таких як: Dаnfoss, Siemens, Schneider Electric, ABB, Rital тощо.
В ході домовленостей, за сприяння компанії «Югов-Проект» навчальна лабораторія «Електроприводу технологічних установок та агрегатів» поповнилась дослідним стендом «Дослідження динамічних характеристик системи керування тиском у водонасосних установках».
Розроблений стенд відкриває нові можливості для проведення лабораторно-практичних занять у рамках вивчення освітньої компоненти «Автоматизований електропривод виробничих машин та механізмів» та експериментального дослідження динамічних характеристик системи керування за рівнем та тиском води. Установка моделює роботу промислової водонасосної системи з регульованим електроприводом, на базі частотного перетворювача серії AQUA Drive FC 202, електрокомпанії Dаnfoss, що дозволяє здобувачам вищої освіти проводити плавний пуск та зупинку насосів, автоматичне підтримання тиску в мережі, автоматичну зміну робочого насосу в залежності від продуктивності, автоматичне керування системи в залежності від рівня води у гідроакумулюючій споруді, захист електродвигунів насосів від перевантаження, короткого замикання та холостого ходу, сигналізацію наявності напруги, роботи насосів та аварійних станів, автоматичне підтримання температури всередині шафи вентилятором охолодження тощо.
Таким чином, матеріально-технічна база на основі сучасного електрообладнання стає фундаментом для підготовки висококваліфікованих фахівців, здатних проєктувати, експлуатувати та модернізувати автоматизовані системи електроприводу.
Адміністрація факультету енергетики та електротехніки та професорсько-викладацький склад кафедри енергетики і автоматики висловлює щиру вдячність директору ТОВ «Югов-Проект» Олександру Возному та менеджеру відділу продажів Кирилу Лановому за можливість налагодження співпраці, надане сучасне електрообладнання для покращення матеріально-технічної бази факультету та сподівається на подальшу співпрацю задля якісної підготовки фахівців в сфері електроенергетики та автоматизації, а також рекламації електротехнічної компанії на теренах нашого регіону.
Микола Потапенко,
доцент кафедри енергетики і автоматики