Електроенергія
Українські електростанції працюють згідно з графіком, забезпечуючи електроенергією всі категорії споживачів. Рівень споживання відповідає сезонному графіку. Енергосистема України продовжує працювати з європейською мережею ENTSO-E. Частота на рівні 50 Гц.
ENTSO-E погодило офіційний старт комерційного експорту електроенергії з України до Європи з 30 червня 2022 року. Початковий обсяг експорту 100 МВт, обсяги збільшуватимуться поступово після щомісячної оцінки ENTSO-E впливу на європейську енергосистему.
30 червня Україна почала експорт електроенергії до Румунії. В першому добовому аукціоні, де НЕК «Укренерго» реалізувало всі доступні 100 МВт в кожній годині доби, зафіксовано рекордні ціни на електроенергію.
1 липня виповнилось 3 роки функціонування нової моделі ринку електроенергії. Запровадження нової моделі ринку сприяло синхронізації енергосистеми України з системою електричних мереж континентальної Європи ENTSO-E, що відбулось 16 березня 2022 року.
За підсумком червня в Україні через пошкодження, обумовлені бойовими діями, залишаються знеструмленими близько 779 населених пунктів, загалом близько 624,9 тисячі споживачів. Найбільш критична ситуація у Донецькій, Луганській та Харківській областях.
На півночі країни енергетики відновлюють устаткування на підстанції 330 кВ. В центральному регіоні для підвищення надійності схеми електроживлення почався плановий ремонт проводу на окремих ділянках лінії 330 кВ. На сході ведуться аварійно-відновлювальні роботи на повітряній лінії 330 кВ.
Міністерство енергетики України вважає зруйнованими або окупованими близько 30% потужностей сонячної генерації, близько 90% – вітрової, 30,1% – потужностей ТЕЦ і ТЕС.
Гідроенергія
Усі гідроелектростанції України працюють згідно з графіком та відповідно до команд диспетчерів.
Президент підписав закон про гарантії для встановлення гібридних систем з виробництва електроенергії в «Укргідроенерго».
Відновлювана енергетика
Зелена трансформація - в центрі післявоєнного відновлення України. Мета – побудувати 7,1 ГВт нових потужностей відновлюваних джерел енергії.
Міністерство енергетики збільшило розмір виплат виробникам електричної енергії з відновлюваних джерел за «зеленим» тарифом.
ДП "Гарантований покупець" у січні-червні 2022 року збільшило реалізацію вуглецево-нейтральної електроенергії у півтора раза у порівнянні з відповідним періодом 2021 року.
Держпідприємство "Гарантований покупець" розрахувалося з виробниками електроенергії за "зеленим" тарифом за травень 2022 року, з урахуванням встановлених Міністерством енергетики обмежень, на 19%.
Держенергоефективності активно працює над створенням єдиної платформи для видачі гарантій походження усіх видів відновлюваної енергії.
Атомна енергія
Всі наявні атомні електростанції України працюють стабільно. Сумарна поточна потужність енергоблоків забезпечує необхідні обсяги електроенергії для потреб країни. Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках атомних станцій і прилеглих до них територіях перебуває у межах чинних норм.
Запорізька АЕС, яка із 4 березня тимчасово захоплена російськими військами, продовжує працювати в енергосистемі України й для України з дотриманням норм ядерної, радіаційної та екологічної безпеки. Всі енергоблоки станції обслуговуються українським персоналом.
11 країн (Австралія, США, Румунія, Угорщина, Франція, Німеччина, Швеція, Ізраїль, Японія, Канада, Швейцарія) заявили про готовність виділити Україні 37 млн євро з метою підтримки ядерної та радіаційної безпеки.
Збитки української атомної енергетики від російської агресії становлять 40 млрд грн.
НАЕК «Енергоатом» (Україна) та Westinghouse Electric Company (США) підписали угоду про постачання ядерного палива для потреби всіх українських атомних електростанцій. Завдяки новій угоді жодна українська АЕС у майбутньому не використовуватиме російського ядерного палива.
За матеріалами: https://energysecurityua.org/ua/novyny-brify-informatsiyni-visnyky/
https://www.facebook.com/usaidesp