Факультет енергетики та електротехніки відокремленого підрозділу НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут» з часу заснування підготував тисячі висококваліфікованих фахівців й надалі дає путівку в життя молодим спеціалістам, які можуть працювати у будь-якій галузі чи сфері економіки та бізнесу.
Приємно зазначити, що випускники факультету енергетики та електротехніки Бережанського агротехнічного інституту є керівниками районних електричних мереж як Тернопільської, так й інших областей України. Факультет здійснює підготовку фахівців за освітніми ступенями «Бакалавр» та «Магістр» зі спеціальності «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка». В 2018 році ліцензовано ще одну спеціальність «Професійна освіта (Електротехніка та електромеханіка)», а у 2019 - «Комп'ютерні науки».
- У чому відмінність між даними спеціальностями?
Як розповів декан факультету, кандидат технічних наук, доцент Василь Бунько, випускники, які навчаються за спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», працюють на підприємствах електроенергетичного комплексу, електротехнічних та електромеханічних служб підприємств та організацій, а сфера працевлаштування випускників спеціальності 015.07 «Професійна освіта (Електротехніка та електромеханіка)» містить як профільні навчальні заклади, так і підприємства енергетичної галузі. Диплом бакалавра даної спеціальності є універсальним, оскільки випускники отримують інженерно-педагогічну освіту.
- Цього року на факультеті проліцензовано нову спеціальність 122 «Комп’ютерні науки». Чим це зумовлено – з’ясовую у Василя Ярославовича.
Спеціальність 122 «Комп’ютерні науки» належить до галузі знань 12 «Інформаційні технології». Підготовка бакалаврів за даною спеціальністю характеризується досить широким охопленням дисциплін комп’ютерного, інформаційного та математичного характеру. На даній спеціальності готують фахівців з комп’ютерних наук. Це спеціальність завдяки якій випускники отримують широкі можливості для побудови успішної кар’єри в сфері інформаційних технологій.
- Тобто, випускник, який закінчить цей курс, може працювати у кожній сфері виробництва?
Звичайно. Зміст діяльності фахівців полягає у розробці комп’ютеризованих інформаційних систем і технологій для різноманітних галузей науки, промисловості та бізнесу, включаючи: проектування та розробку прикладного програмного забезпечення, баз даних та баз знань; проведення системного аналізу предметних областей і їх формалізацію; створення математичних моделей об’єктів та процесів автоматизації; розробку систем штучного інтелекту. Студенти вивчатимуть прийоми роботи з інформаційними системами, їх устрій та особливості програмування.
Спеціальність «Комп’ютерні науки» дає можливість отримати перспективну роботу в ІТ-компаніях, у тому числі закордонних. Фахівець може займати такі посади: адміністратор бази даних, адміністратор даних, адміністратор доступу, адміністратор системи, інженер з програмного забезпечення комп’ютерів, інженер-програміст, програміст (база даних), програміст прикладний, інженер із застосування комп'ютерів, фахівець з інформаційних технологій, фахівець з розробки та тестування програмного забезпечення, фахівець з розроблення комп'ютерних програм.
Для забезпечення навчального процесу за новою спеціальністю на факультеті проведена значна робота з розвитку матеріально-технічної бази шляхом до оснащення лабораторій та кабінетів, вдосконалення встановленої техніки, в тому числі і комп’ютерної, впровадження сучасних інформаційних технологій, що включають у себе всі новітні розробки в галузях комп’ютерних мереж, програмного та апаратного забезпечення, створення ряду сучасних лабораторій, зокрема математичного моделювання та програмування, мікропроцесорної техніки, комп’ютерної графіки, інформаційних технологій, комп’ютерних мереж і систем. Завдяки підтримці керівництва інституту та особисто директора Мирона Миколайовича Жибака, найближчим часом відкриємо нову лабораторію web-технологій та web-дизайну.
- Отже, з матеріальною базою для навчання студентів, проблем не буде?
Матеріально-технічна база інституту і факультету енергетики та електротехніки відповідає вимогам, що дають можливість готувати фахівців першого (бакалаврського) рівня освіти зі спеціальності 122 «Комп’ютерні науки». В наявності є потужні комп’ютери для забезпечення освітнього процесу, передбачені для створення різноманітних програм при підготовці фахівців із комп’ютерних наук.
- Які вимоги до абітурієнтів?
Цього року вперше здійснюватимемо набір на нову спеціальність 122 «Комп’ютерні науки» на базі повної загальної середньої освіти та ОКР «Молодший спеціаліст». Зарахування абітурієнтів на основі повної загальної середньої освіти відбуватиметься за результатами конкурсу сертифікатів зовнішнього оцінювання: українська мова і література; математика; фізика або іноземна мова. Для здобуття освітнього ступеня «Бакалавр» потрібно пройти курс навчання тривалістю 3 роки 10 місяців.
Вступники на основі отриманого освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст зараховуються на перший курс за скороченою програмою навчання терміном 2 роки.
Прийом на основі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста для здобуття першого (бакалаврського) рівня вищої освіти здійснюється за результатами конкурсу сертифікату зовнішнього оцінювання з української мови і літератури та фахового вступного випробування.
В Бережанському агротехнічному інституті до послуг студентів є бібліотека, читальний зал, гуртожиток, їдальня, функціонують гуртки художньої самодіяльності, спортивний зал, який найбільший в Тернопільській області, де є різноманітні спортивні секції. Студенти котрі добре навчатимуться на державній формі, отримуватимуть стипендію. Розмір академічної стипендії складає 1660 грн, а підвищеної – 2450 грн. Завдяки співпраці нашого інституту та закордонних фірм студенти мають можливість проходити стажування у провідних підприємствах Польщі, Німеччині, Швейцарії, Австрії.
Більш детальнішу інформацію абітурієнти можуть отримати на сайті нашого навчального закладу.
- Василю Ярославовичу, а де проходитимуть виробничу практику майбутні фахівці комп’ютерних наук?
Більшість роботодавців потребують кваліфікованих спеціалістів, які ефективністю своєї роботи будуть підтримувати стабільний розвиток компанії, а випускник, який шукає роботу – не витрачати зайвих зусиль, робити певні завдання і при цьому отримувати належну заробітну плату. Насправді, є багато можливостей реалізувати та інтегрувати власні набуті знання під час навчання в ЗВО у практичний аспект, і таким чином отримати безцінний досвід у своїй професійній діяльності. Однією з таких є можливостей є студентська виробнича практика.
Бережанським агротехнічним інститутом укладено угоди про співпрацю з багатьма компаніями, на яких проходитимуть практику студенти. Однак надається перевага сучасним високотехнологічним підприємствам. Найбільшими партнерами в сфері ІТ-технологій є такі компанії: ТОВ «МегаКом» провайдер Інтернет-послуг, сервіс-центр ЦИФРОВИК, ТОВ «Plitos» інтернет-провайдер, SoftServe, EPAM Systems, NIX, Sombra та інші.
- Те, що в системі освіти є суттєві позитивні зрушення, видно із прийнятих законів щодо розвитку вищої освіти. Проблеми виникають при працевлаштуванні за фахом. Чому так?
На жаль, зв’язок між освітніми закладами і виробництвом практично втрачений. Випускаємо сотні фахівців, а влаштовуються на роботу за фахом не всі. Через низькі заробітні плати, побутову невлаштованість молоді люди виїжджають за кордон. Держава мала би забезпечити підтримку молодих спеціалістів.
Хочу ще зазначити, що факультет енергетики та електротехніки – це факультет нового типу і головне для нас не тільки освітній процес, а й виховання особистості. Освітній процес на факультеті нині забезпечують 22 науково-педагогічних працівники, з них – 3 доктори наук, професори, 12 кандидатів наук, доцентів, 7 старших викладачів і асистентів. Наша праця – це сила нашого факультету та інституту.
Розмовляв Петро ГУДИМА