Одним з найпопулярніших способів реалізувати свій потенціал, отримати новий практичний досвід, а також завести цікаві знайомства є участь у програмах академічної мобільності.
Практичне навчання студентів є обов’язковою частиною професійної підготовки фахівців і невід’ємною складовою освітнього процесу на факультеті енергетики та електротехніки. Виробниче стажування покликане забезпечити закріплення теоретичних знань та набуття професійних навичок і вмінь студентами, адаптувати їх до майбутньої роботи за спеціальністю.
Метою виробничого закордонного стажування є вивчення виробничого процесу вирощування різноманітних сільськогосподарських культур за сучасними технологіям, їх переробки та реалізації, поглиблення теоретичних знань та отримання практичного досвіду в галузі електричної інженерії, енергозберігаючих технологій та автоматизації технологічних процесів на виробничих об’єктах і підприємствах.
Тарас БІЛЬСЬКИЙ, здобувач вищої освіти ОС «Бакалавр» спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» відповідно до угоди про міжнародне співробітництво проходить виробниче стажування в агропромисловому підприємстві Sören Beckmann Friedrichskoog GmbH&Co. KG. Klinkerstr (Німеччина), яке займається вирощуванням, переробкою та транспортуванням овочевих культур, зокрема білокачанної, червонокачанної, савойської та цвітної капусти, цибулі-порей, селери, моркви тощо.
Дане підприємство є прикладом вертикально інтегрованої компанії. Вертикальна інтеграція підприємства забезпечує контроль повного виробничого циклу за рахунок роботи декількох заводів у межах однієї фірми. Це надає можливість виробництва високоякісної продукції за низьких затрат, використання кваліфікованих кадрів, отримання більшої віддачі від витрат на інвестування в дослідження інноваційних розробок, розвиток та просування продукції на ринку та інші способи маркетингу.
На даному виробничому об’єкті Тарас БІЛЬСЬКИЙ проводить аналіз роботи та налаштування системи автоматичного регулювання параметрів мікроклімату в овочесховищі, температури в холодильних приміщеннях, досліджує роботу окремих елементів системи електроживлення та автоматичного керування технологічними процесами на підприємстві.Дане підприємство забезпечує зберігання овочів в холодильному складі, завдяки інтелектуальним холодильним системам з постійним підтриманням температури від 0,3 ° до 0,8 ° C (32,5 ° до 33,4 ° F), термін зберігання продукції може бути тривалим, не втрачаючи при цьому своєї якості. З гігієнічних міркувань використовуються в основному металеві контейнери, оскільки вони забезпечують майже асептичну обробку.
Компанія реалізує свою продукцію за різними каналами дистрибуції. Серед клієнтів - організовані роздрібні продуктові магазини, компанії з переробки та експорту продуктів харчування. Для доставки товарів використовують власні рефрижератори, великі холодильні потужності дозволяють забезпечувати клієнтів даної компанії протягом року свіжими продуктами, які відповідають міжнародним стандартам якості.
Слід відзначити, що виробниче стажування на передових агропромислових підприємствах Європи забезпечує формування професійних компетентностей у здобувачів вищої освіти, які необхідні для подальшої їх професійної діяльності.
Деканат факультету енергетики та електротехніки