Автоматизація бізнес-процесів будь-якого підприємства є невід’ємною частиною та запорукою його розвитку. Програмні рішення дозволяють комплексно та гнучко підходити до посилення конкурентних позицій та зберігати унікальність. У свою чергу, актуалізація та оновлення програмних продуктів повинні відповідати актуальним вимогам та трендам на ринку.
Для порівняння програмних продуктів та набуття практичного досвіду з автоматизації облікових процесів 14 травня 2025 року старшою викладачкою кафедри обліку і аудиту Оксаною ЗІНИЧ було проведено виїзне практичне заняття з освітньої компоненти «АРМ бухгалтера» на тему «Порівняльний аналіз програмного забезпечення «MASTER:Бухгалтерія» та «1С:Бухгалтерія» в системі автоматизації обліку» для здобувачів вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування» на базі молочно-товарної ферми ПАП «Агропродсервіс», у с. Урмань.
Для ознайомлення з виробничим процесом заступником керуючого Олегом ДУДОЮ була проведена екскурсія по території молочно-товарної ферми. Він розповів про кількість поголів’я, порядок паспортизації молодняку тварин від народження, середньоденний надій молока, фіксація витрат на корми, перелік документації для визначення собівартості продукції, а також кількість працівників, задіяних на виробництві.
Головна бухгалтерка Марія КУЛИК ознайомила здобувачів вищої освіти зі специфікою роботи підприємства, його спеціалізацією, особливостями організації облікової політики господарства, розповіла про нові зміни в законодавстві стосовно бухгалтерського обліку та оподаткування, а також розповіла, про програмне забезпечення «1С:Бухгалтерія», адже це одна з найпоширеніших програм для ведення бухгалтерського та податкового обліку в Україні, що дозволяє автоматизувати всі основні ділянки обліку: касу, банк, склад, заробітну плату, основні засоби та податкову звітність. Також вона відмітила, що програма значно економить час і зменшує кількість помилок, але водночас вимагає уважності, знання обліку та базових навичок роботи з програмою.
Своїм досвідом роботи з первинною документацією поділилась обліковець Дарина ЖУК, яка, маючи диплом «Фахового молодшого бакалавра», є здобувачем вищої освіти ОС «Бакалавр» зі спеціальності «Облік і оподаткування» та поєднує навчання з роботою. Вона професійно працює з програмним забезпеченням 1С:Бухгалтерія, виконує широкий спектр відповідальних завдань, пов’язаних із забезпеченням точного та системного обліку на господарстві, а саме: реєструє надходження та вибуття худоби, з точним відображенням змін у складі тварин; веде облік приросту, продуктивності та падежу поголів’я, формуючи звіти відповідно до внутрішніх норм та державних вимог; видає дорожні листи водіям сільськогосподарської техніки для контролю паливно-мастильних матеріалів та маршрутів пересування; також здійснює іншу первинну бухгалтерську документацію, необхідну для точного фінансового аналізу діяльності ферми.
Здобувачі вищої освіти мали змогу на практичних прикладах ознайомитися з процесами реєстрації податкових накладних, функціонуванням електронного кабінету платника податків, а також з оформленням первинної документації щодо обліку основних засобів, сировини, матеріалів, заробітної плати та реалізації продукції. Студенти активно долучалися до обговорення, ставили запитання фахівцям-практикам та отримували вичерпні й фахові відповіді.
В свою чергу, студенти розповіли про програмне забезпечення MASTER:Бухгалтерія, які має певні переваги, а саме: покриває весь функціонал конфігурації 1С/BAS Бухгалтерія, має зручніший структурованіший інтерфейс, кращу взаємодію між розширеннями, дотримуючись принципу єдиної бази, простіше оновлення. До мінусів віднесли відсутність такої кількості розробників, як для 1С/BAS, але то лише справа часу.
Порівнявши два види програмного забезпечення, добувачі вищої освіти відмітили, що MASTER:Бухгалтерія – більш проста у використанні та зручніша для малого бізнесу, має інтуїтивний інтерфейс, базові функції для обліку та звітності, а також менш ресурсозатратна, проте обмежена у можливостях порівняно з 1С.
Проведення виїзних занять є дієвим інструментом підготовки майбутніх фахівців з бухгалтерського обліку, оскільки надає студентам унікальну можливість безпосередньо спілкуватися з практикуючими бухгалтерами, отримувати фахові відповіді на актуальні запитання та ознайомлюватися з особливостями функціонування аграрних підприємств в Україні. Зважаючи на специфіку обліку в агросекторі, яка формує окремі вимоги до молодих спеціалістів, набуття практичного досвіду стає актуальним уже на етапі навчання. Це стає можливим завдяки ефективному партнерству між кафедрою обліку і аудиту, роботодавцями та здобувачами освіти, що сприяє формуванню професійних компетентностей у реальних виробничих умовах.
Щиро дякуємо керівництву МТФ ПАП «Агропродсервіс» за сприяння в організації змістовного та пізнавального практичного заняття на базі сучасного аграрного підприємства, що дало студентам можливість отримати цінний досвід та поглибити знання в умовах реальної виробничої діяльності.
Оксана ЗІНИЧ,
старша викладачка кафедри обліку і аудиту