2 квітня 2025 року було організовано гостьову лекцію з дисципліни «Фінанси підприємства» на тему «Оподаткування підприємств» для здобувачів вищої освіти ОС «Бакалавр» спеціальностей 051 «Економіка» та 071 «Облік і оподаткування». Заняття провели: к.е.н., доцент кафедри обліку і аудиту Володимир ГАБОР та фізична особа-підприємець Тарас МАРТИНИШИН.
Інтеграція зарубіжної практики у вітчизняний бухгалтерський облік в умовах глобалізації економіки включає нові практичні кейси та адаптацію національних стандартів до міжнародних вимог. Вивчення обліку в зарубіжних країнах має кілька ключових переваг, особливо для бухгалтерів, фінансистів і підприємців, які прагнуть працювати на міжнародному рівні.
З цією метою в рамках проведення тижня кафедр економіки і менеджменту та обліку і аудиту 2 квітня 2025 року відбулася онлайн-лекція з дисципліни «Облік в зарубіжних країнах» на тему «Облік дебіторської заборгованості: теоретичні основи та практичні аспекти» із залученням випускниці спеціальності «Облік і аудит», бухгалтера ТОВ «ТерФрут» Світлани ШАБАТІВСЬКОЇ для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування».
Сучасні умови зумовлюють необхідність використання класичного навчання та кейсів фахівців-практиків, роботодавців. Поєднання цих двох складових надає можливість здобувачам вищої освіти отримати ґрунтовні актуальні знання, а також краще адаптуватися до умов ринку праці, професійної діяльності.
Кафедра економіки і менеджменту активно залучає в освітній процес професіоналів-практиків, зокрема і в сфері аграрного консалтингу. Так, 1 квітня 2025 року к.е.н., доцентка Світлана ГЕРЧАНІВСЬКА провела відкрите лекційне бінарне заняття з дисципліни «Основи аграрного консалтингу» на тему: «Організація консультування аграрних товаровиробників» для здобувачів вищої освіти спеціальностей 051 «Економіка», 071 «Облік і оподаткування», 073 «Менеджмент», 242 «Туризм і рекреація» із залученням к.е.н., засновниці тренінгового центру «Експерт», що надає консалтингові, аудиторські, навчальні послуги для бізнесу (м. Київ), консультантки BBC (Consulting) (м. Гамбург) Світлани ПУЩАК.
Ефективність взаємодії інституту і стейкхолдерів підвищується, якщо виробничники стають безпосередніми учасниками освітнього процесу під час викладання фахових дисциплін. З одного боку – це сприяє якісному оволодінню важливими професійними компетенціями, а з іншого – формує чітке уявлення здобувачів вищої освіти про вимоги сучасного ринку праці.
З цією метою 31 березня 2025 року за ініціативи старшої викладачки кафедри обліку і аудиту Ірини СТЕМКОВСЬКОЇ було проведено відкриту гостьову лекцію з дисципліни «Теорія бухгалтерського обліку» на тему «Основи бухгалтерської звітності» для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування». У якості спікера виступила випускниця спеціальності «Облік і аудит», головний спеціаліст-бухгалтер відділу культури, релігій, туризму та спорту Саранчуківської сільської ради Галина НЕЧИПОР.
Співпраця з професіоналами-практиками є цінним доповненням до освітнього процесу та стали закономірністю сьогодення. Приклад такої співпраці – гостьова лекція, яка є активним методом навчання у закладах вищої освіти, оскільки спонукає студентів до творчого процесу, активної розумової діяльності, підвищує рівень засвоєння матеріалу, а для колективу кафедри є практикою співпраці зі стейкхолдерами.
Так, 14 березня 2025 року старшою викладачкою кафедри Оксаною ЗІНИЧ було проведено відкриту гостьову лекцію з дисципліни «Облік в установах державного сектору» на тему: «Бюджетна система України та кошторисне планування: теорія і практика» для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності «Облік і оподаткування» із залученням головного спеціаліста-бухгалтера Нараївської сільської ради» Зоряни БАРАН.
Важливим завданням навчальної та методичної діяльності викладачів закладів вищої освіти є поглиблення теоретичних знань та практичних навичок здобувачів вищої освіти, які б сприяли розвитку майбутнього фахівця та активізації його пізнавальної діяльності. Для цього варто урізноманітнювати форми, методи та засоби організації навчальних занять.
Особливістю застосування міждисциплінарних зв’язків є врахування основних аспектів професійного процесу, послуговування інструментарієм однієї дисципліни задля вирішення завдань іншої. Ефективною формою реалізації міждисциплінарних зв’язків є бінарне заняття. Як показує практика, бінарні заняття сприяють активізації пізнавальної діяльності студентів, активному, емоційному сприйняттю ними нових знань фахового спрямування, розвитку творчого, самостійного, гнучкого мислення.
12 березня 2025 року викладачі кафедри обліку і аудиту: к.е.н., доцентка Ореста БОДНАР, к.е.н., доцентка Оксана СЛИВІНСЬКА та начальник Головного управління статистики у Тернопільській області Андрій ЧОРНИЙ під час бінарного заняття зі студентами спеціальностей «Облік і оподаткування», «Економіка» та «Менеджмент» продемонстрували зв’язок бухгалтерського обліку та статистики. Увазі здобувачів вищої освіти була представлена тема «Зведення і групування статистичних даних в обліку витрат виробництва». Лекційне заняття було проведено у змішаному форматі з використанням платформи Zoom.
- Бінарна онлайн-лекція з дисципліни «Організація і планування в аграрних формуваннях» із залученням фахівця-практика
- Відкрита гостьова лекція із дисципліни «Страхування» за участю фахівця-практика
- Гостьова лекція з дисципліни «Облік і звітність в оподаткуванні» із залученням заступника головного бухгалтера АТ «2 ремонтного заводу засобів зв’язку»
- Гостьова лекція – важливий інструмент у підготовці здобувачів вищої освіти до професійної діяльності та збагачення їх академічного досвіду