Важливим завданням навчальної та методичної діяльності викладачів закладів вищої освіти є поглиблення теоретичних знань та практичних навичок здобувачів вищої освіти, які б сприяли розвитку майбутнього фахівця та активізації його пізнавальної діяльності. Для цього варто урізноманітнювати форми, методи та засоби організації навчальних занять.
Особливістю застосування міждисциплінарних зв’язків є врахування основних аспектів професійного процесу, послуговування інструментарієм однієї дисципліни задля вирішення завдань іншої. Ефективною формою реалізації міждисциплінарних зв’язків є бінарне заняття. Як показує практика, бінарні заняття сприяють активізації пізнавальної діяльності студентів, активному, емоційному сприйняттю ними нових знань фахового спрямування, розвитку творчого, самостійного, гнучкого мислення.
12 березня 2025 року викладачі кафедри обліку і аудиту: к.е.н., доцентка Ореста БОДНАР, к.е.н., доцентка Оксана СЛИВІНСЬКА та начальник Головного управління статистики у Тернопільській області Андрій ЧОРНИЙ під час бінарного заняття зі студентами спеціальностей «Облік і оподаткування», «Економіка» та «Менеджмент» продемонстрували зв’язок бухгалтерського обліку та статистики. Увазі здобувачів вищої освіти була представлена тема «Зведення і групування статистичних даних в обліку витрат виробництва». Лекційне заняття було проведено у змішаному форматі з використанням платформи Zoom.
Особливий інтерес у здобувачів вищої освіти викликала розповідь Андрія Андрійовича ЧОРНОГО про його досвід роботи в управлінні статистики. Він висвітлив основні аспекти діяльності Державної служби статистики України і зазначив, що Головне управління статистики у Тернопільській області є одним з територіальних органів Держстату. Також розповів, що джерелами статистичної інформації є звітність підприємств, спеціальні опитування та анкетування організацій установ, приватних підприємців, сімей, переписи населення тощо. Інформація збирається про населення, освіту, охорону здоров’я, навколишнє середовище, сільське та рибне господарство, промисловість, будівництво, внутрішню і зовнішню торгівлю, інвестиції, науку, ринок праці, транспорт, ціни тощо.
Андрій Андрійович відмітив, що Головним управлінням статистики у Тернопільській області у 2024 році проведено 56 державних статистичних спостережень (ДСС) за різними розділами статистики та тематикою статистичного виробництва. Інформація збиралася та опрацьовувалася по 75 формах ДСС (з урахуванням форм фінансової звітності). У звітному періоді отримано від респондентів (підприємств, установ) та опрацьовано більше 140 тисяч звітів.
Відповідно до Закону України «Про офіційну статистику» уся звітність подається респондентами виробникам офіційної статистики виключно в електронній формі. Для електронного звітування респонденти використовують відповідне програмне забезпечення. Воно є платне і безоплатне. Саме безоплатне програмне забезпечення «Кабінет респондента» було розроблено Держстатом. Після отримання інформації від респондентів, вона обробляється, а саме перевіряється на дотримання арифметичних, логічних контролів, порівняння з попередніми періодами з допомогою відповідного програмного забезпечення. За необхідності інформація уточнюється і підприємства подають вже виправлений звіт.
Також він зазначив, що основним джерелом поширення статистичної інформації є вебсайт Головного управління статистики у Тернопільській області. Отримати інформацію можна також надіславши запит. Інформація може бути представлена у табличному чи графічному вигляді, у формі інфографіки, буклета, бюлетеня, збірника тощо. Крім того, Держстатом розроблено мобільний додаток «Статистика в смартфоні». Додаток надає можливість оперативно отримувати офіційну державну статистичну інформацію. Продовжується робота щодо ведення сторінок Головного управління статистики у Тернопільській області у соціальних мережах «Facebook» та «Twitter». Тут розміщуються підготовлена статистична інформація, а також різноманітні оголошення що стосуються інформаційної діяльності Головного управління статистики у Тернопільській області.
Оксана СЛИВІНСЬКА розкрила сутність зведення даних та їх види, а також роль статистичного групування як основу наукової обробки масових даних, суть методу групувань, види групувальних ознак, послідовність здійснення групування, виділення груп та інтервалів.
Ореста БОДНАР розповіла про особливості використання статистичних даних в бухгалтерському обліку, зокрема в обліку витрат виробництва. Вона детально зупинилась на питаннях групування інформації за статтями витрат виробництва, а також її зведення та передачу, а згодом формування статичної звітності щодо витрат виробництва в галузі сільського господарства.
Бінарна лекція була насиченою та цікавою. Студенти мали можливість не лише прослухати теоретичний матеріал і практичні кейси, а й поставити запитання, обмінятися думками та отримати практичні поради від професіонала в галузі статистики.
Ми вдячні начальнику Головного управління статистики у Тернопільській області Андрію ЧОРНОМУ за його високопрофесійний підхід та зацікавленість у передачі знань молодому поколінню. Такі лекції роблять освітній процес більш плідним і поглиблюють розуміння теоретичних аспектів та їх використання на практиці.
Ореста БОДНАР,
доцентка кафедри обліку і аудиту