4 листопада 2024 року кафедрою економіки і менеджменту (координатор від кафедри – к.е.н., доц. Світлана ГЕРЧАНІВСЬКА) для здобувачів вищої освіти факультету економіки і туризму було організовано гостьову лекцію з дисципліни «Управління персоналом» на тему: «Оцінювання персоналу організації» з заступником ради роботодавців факультету, керуючим відділенням ТВБВ № 10019/032 АТ «Державний ощадний банк України» Володимиром ЦЕПЛІЦЬКИМ.
Спікер наголосив, що успішна діяльність будь-якої організації, в тому числі і банку, безпосередньо залежить від його працівників та від рівня ефективності персонального менеджменту. Оцінка співробітників є невід'ємною частиною роботи, оскільки вона надає важливу і корисну інформацію для оцінки навичок, знань, здібностей і загальної продуктивності працівника. Ця оцінка використовуються не тільки для усунення проблем із дисципліною і продуктивністю, але і для мотивації персоналу.
Володимир ЦЕПЛІЦЬКИЙ детально розповів про систему оцінки персоналу в банку, а саме: її мету та завдання, зміст, способи одержання, виміру і фіксації необхідної оцінної інформації, програму проведення оцінки; охарактеризував сучасні методи оцінки персоналу, їх переваги та недоліки.
Він зазначив, що фундаментом діяльності кожної організації є людські цінності, серед яких – відповідальність, повага, сумлінність. Цінується індивідуальність працівника, його винахідливість, бажання постійно навчатись, розвиватись та вдосконалюватись. Працівник банку повинен думати раціонально і неупереджено, вивчати існуючі альтернативи, правильно формувати навантаження, вміти делегувати завдання, аналізувати процес та презентувати результати, мати навички ведення переговорів та вирішення конфліктів тощо.
Лектор також поділився власними кейсами та реальними прикладами своєї професійної діяльності.
Традиційно у студентів виникало чимало питань. Зокрема, щодо вакансій, на які можна претендувати за відсутності досвіду роботи, мотивації праці.
На занятті було цікаво, емоційно, пізнавально, корисно. Отримана інформація дала змогу здобувачам зрозуміти, як застосовувати отримані знання та навички на практиці, спонукала їх до подальшого саморозвитку та самовдосконалення.