19 квітня 2024 року для здобувачів вищої освіти спеціальності 051 «Економіка» освітнього ступеня «Бакалавр» було проведено гостьову лекцію з дисципліни «Організація виробництва» на тему «Організація рільництва». У ролі лектора виступив керівник ПП «Оріон-А» Віталій КЛАДОЧНИЙ.
У ході лекції Віталій Іванович розповів про завдання і спеціалізацію рільництва, розкрив сутність інтенсивних та інноваційних технологій землеробства, провів порівняльну економічну оцінку інтенсивної високовитратної та інноваційної ресурсозберігаючої технологій вирощування озимої пшениці. Лектор проінформував слухачів про те, що головним «винуватцем» у формуванні викидів парникових газів у сучасному землеробстві виступає оранка, тоді як використання добрив, енергоспоживання, захист рослин і транспорт формують лише 20,12, 10 і 5% відповідно. Як вихід із скрутної ситуації керівник аграрного підприємства пропонує дотримуватись принципів інноваційного ресурсозберігаючого землеробства: зберігати на полі рослинні рештки і скорочувати втручання в грунт через обробіток, зменшувати втрати азотних добрив за рахунок застосування інгібіторів нітрифікації та інжекторних способів їх внесення, а також широко використовувати покривні культури.
Також Віталій КЛАДОЧНИЙ розкрив питання організації системи сівозмін і структури посівних площ, яке є досить актуальним, оскільки ефективність господарювання сільськогосподарських підприємств в значній мірі залежить від набору культур, які вирощуються, та їх співвідношення. Більше того, лектор наголосив на тому, що для сталого розвитку сільського господарства потрібно зберегти здоров’я грунтів, збільшуючи його органіку шляхом запобігання ерозії, покращення структуру ґрунту, гармонізації повітряного і водного режимів та підтримки біорізноманіття.
Цікавою й змістовною для здобувачів вищої освіти була інформація про еволюцію систем землеробства, при висвітленні якої лектор закцентував увагу на головних трендах здорового землеробства. До останніх він відніс: залишок рослинних решток на поверхні (захист від ерозії), збереження тенденцій до скорочення обробітку ґрунту, перехід від оранки до скорочених обробітків ґрунту та системи землеробства no-till й обов’язкове застосування покривних культур. Змістовно і цікаво лектор розкрив питання організації основних виробничих процесів в рільництві.
Свідченням актуальності й важливості теми і матеріалу лекції є той факт, що наприкінці зустрічі студенти задали спікеру велику кількість запитань, на які він надав конкретні й вичерпні відповіді.
Здобувачі вищої освіти і колектив кафедри економіки і менеджменту щиро вдячні Віталію КЛАДОЧНОМУ за проведену надзвичайно цікаву лекцію! Підтримуємо надалі співпрацю з аграрним підприємством ПП «Оріон-А».
Галина ХРИСТЕНКО,
доцент кафедри економіки і менеджменту