Сучасні умови зумовлюють необхідність використання класичного навчання та кейсів фахівців-практиків, роботодавців. Поєднання цих двох складових надає можливість здобувачам вищої освіти отримати ґрунтовні актуальні знання, а також краще адаптуватися до умов ринку праці, професійної діяльності.
Кафедра економіки і менеджменту активно залучає в освітній процес професіоналів-практиків, зокрема і в сфері аграрного консалтингу. Так, 1 квітня 2025 року к.е.н., доцентка Світлана ГЕРЧАНІВСЬКА провела відкрите лекційне бінарне заняття з дисципліни «Основи аграрного консалтингу» на тему: «Організація консультування аграрних товаровиробників» для здобувачів вищої освіти спеціальностей 051 «Економіка», 071 «Облік і оподаткування», 073 «Менеджмент», 242 «Туризм і рекреація» із залученням к.е.н., засновниці тренінгового центру «Експерт», що надає консалтингові, аудиторські, навчальні послуги для бізнесу (м. Київ), консультантки BBC (Consulting) (м. Гамбург) Світлани ПУЩАК.
Мета заняття – розкрити особливості організації консультування сільськогосподарських виробників, методику для пошуку раціональних рішень щодо їх розвитку, розробки бізнес-планів поточної діяльності та інвестиційних проєктів.
Світлана ГЕРЧАНІВСЬКА відмітила що сьогодення характеризується новими глобальними викликами. Сталий сільський розвиток безпосередньо пов’язаний із функціонуванням підприємств аграрного сектору, який є багатофункціональним, а відповідно потребує залучення різнопрофільних фахівців. Нині більшість сільськогосподарських підприємств відчувають потребу у таких фахівцях, проте не мають фінансової можливості вводити їх до свого штату. Це обумовлює доцільність їх співпраці з агроконсалтинговими структурами.
Світлана ПУЩАК розкрила особливості організації інформаційно-консультаційної діяльності, що реалізується через систему поширення знань та досвіду консультанта: розповсюдження інформації про інноваційні технології, надання сільськогосподарським товаровиробникам і сільському населенню консультаційних послуг, допомоги з впровадження у виробництво сучасних наукових розробок, а також підвищення загального рівня знань аграріїв й удосконалення їх практичних навичок в умовах невизначеності.
Спікер зазначила, що агроконсалтинг в Україні здебільшого представлений сільськогосподарськими дорадчими службами, що функціонують відповідно до положень, які прописані у Законі України «Про сільськогосподарську дорадчу діяльність».
Також Світлана Дмитрівна наголосила, що усунення негативних наслідків повномасштабних військових дій, подальша ревіталізація деокупованих територій, впровадження цифрових технологій все більше будуть потребувати використання агроконсалтингу як інструменту забезпечення ефективного функціонування аграрного бізнесу.
Виклад лекційного матеріалу супроводжувався плідною дискусією, в якій здобувачі висловлювали власні думки у контексті поставлених запитань і наводили приклади, що дало змогу краще зрозуміти та засвоїти теоретичний матеріал.
Присутні на відкритій лекції НПП кафедри економіки і менеджменту високо оцінили проведене заняття, а саме: його актуальність, методику викладання, доступність подання матеріалу, уміння зацікавити студентів та активізувати їх роботу.
Світлана ГЕРЧАНІВСЬКА,
доцентка кафедри економіки і менеджменту