17 травня 2023 року на кафедрі економіки і менеджменту відбувся науково-практичний семінар «Агробізнес в умовах воєнного стану» для здобувачів вищої освіти спеціальностей 051 «Економіка», 071 «Облік та оподаткування», 073 «Менеджмент». До обговорень та дискусій окрім студентів були залучені викладачі кафедри, практикуючі фахівці.
З вітальним словом до учасників звернулася декан факультету економіки і природокористування Любов ЯРЕМА, яка наголосила на важливості проведення таких зустрічей для організації трансферу знань, отримання здобувачами практичних навичок. Вона подякувала спікерам, які діляться власним досвідом зі студентством і надають цінні рекомендації, що значно підсилює практичну складову освітнього процесу.
У своєму виступі Любов ЯРЕМА підкреслила, що агробізнес залишається найбільш перспективним сектором економіки України. З 41,5 мільйонами гектарів сільськогосподарських угідь, що займають 70 % території країни, сільське господарство є найбільшою експортною галуззю України. Станом на кінець 2021 року агробізнес приніс майже 40 % валютної виручки країни і характеризувався позитивною динамікою упродовж останніх 5 років. Для подолання найбільш значущих проблем аграрного сектору України в умовах війни та в післявоєнний період необхідно: залучити висококваліфікований персонал в аграрний сектор; зменшити бюрократичні бар’єри для розвитку аграрних підприємств; розробити та впровадити комплекс заходів щодо створення нових робочих місць та розвитку соціальної інфраструктури сільських територій; забезпечити технологічний розвиток та діджиталізацію аграрного сектору; сприяти розвитку переробки сільськогосподарської продукції; створити умови для переходу аграрного сектору до сталого виробництва.
Було заслухано доповіді учасників студентського наукового гуртка «Сучасний економіст» студентки групи Ек-41Б Соломії БОЙКО на тему «Загрози функціонування агропромислового сектору в сучасних умовах» та студентки групи Ек-51М Софії ГРАНКІВСЬКОЇ на тему «Інструменти для забезпечення ефективного функціонування агробізнесу в умовах воєнного стану». Вони зазначили, що нині розвиток аграрного підприємництва характеризується рядом проблем та викликів, а саме: недостатнє матеріально-технічне забезпечення, низькі закупівельні ціни, зростання виробничих витрат на вирощування сільськогосподарських культур, логістична криза. Це призводить до необхідності оптимізації організаційно-економічних підходів до ведення бізнесу в аграрному секторі національної економіки. Важлива роль при цьому відводиться забезпеченню стабільного фінансування виробничих процесів. Крім банківського кредитування аграрії мають можливості залучення коштів державних програм та міжнародних організацій.
Головний економіст ТзОВ «Бучачагрохлібпром» Ігор ЛУЦІВ висвітлив такі основні проблеми сільськогосподарських підприємств: непрозорість земельних відносин, невідповідність міжнародним стандартам якості та безпеки, низький рівень інвестування й інноваційної активності, неадаптовані законодавчі акти України до вимог ЄС, підвищена залежність від державного фінансування, недосконала логістика. Він зазначив, що попри наявну на ринку цінову та логістичну невизначеність, найкращою антикризовою стратегією буде диверсифікації видів економічної діяльності в сільському господарстві, розвиток мініпереробки аграрної продукції й оптимізації витрат шляхом упровадження сучасних цифрових інноваційних технологій розумного землеробства. Також, на його думку, доцільно звернути увагу на поновлювальні джерела енергії як резерв самозабезпечення та диверсифікації.
Доцентка кафедри економіки і менеджменту Світлана ГЕРЧАНІВСЬКА у своєму виступі акцентувала увагу на тому, що воєнний час потребує рішучих дій від менеджменту аграрних підприємств, а саме: прискорення прийняття управлінських рішень, гнучкість стилю керівництва, удосконалення комунікаційних процесів, забезпечення безпеки працівників, їхнього ментального здоров’я, підтримання продуктивності тощо. Досвідчений роботодавець знає: успіх залежить не так від технічного обладнання, як від працівників, їхнього професіоналізму, особистих якостей. Тому нині питання збереження та утримання компетентних працівників має бути пріоритетним.
На сучасні тренди діяльності банківської та страхової справи звернули увагу у своїх виступах керуючий відділенням АТ «Державний ощадний банк України» Володимир ЦЕПЛІЦЬКИЙ та спеціаліст зі страхування Тернопільської філії ТАС Анастасія КОСТИК. Варто зазначити, що у проєкті Плану відновлення України кредитування та страхування визначено як основні елементи державної підтримки галузі сільського господарства на період 2023–2025 років.
Доповідь Володимира ЦЕПЛІЦЬКОГО була присвячена банківській підтримці розвитку агробізнесу. Він наголосив, що навіть в умовах війни банк намагається підтримувати аграрного виробника у реалізації різних проєктів. Зокрема, Ощадбанк виступає партнером та агентом чотирьох грантових програм: Мікрогрант для бізнесу від держави «єРобота»; Грант на створення або розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства; Грант на створення або розвиток тепличного господарства; Грант на створення або розвиток переробних підприємств. Він також додав, що Ощадбанк пропонує аграріям пільгове кредитування на придбання товарів від компанії Спектр-Агро – одного з найбільших українських дистриб’юторів засобів захисту рослин, міндобрив та сільгосптехніки провідних світових та українських виробників: кредитування на придбання техніки за ставкою від 5 % річних та від 9 % річних на поповнення обігових коштів за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9 %» на суму до 90 млн гривень.
Анастасія КОСТИК проаналізувала нормативно-правову базу, яка регулює порядок страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, розповіла про практичні аспекти страхування ризиків та детально зупинилася на стандартизованому страховому продукті для страхування озимих зернових сільськогосподарських культур з державною підтримкою від сільськогосподарських ризиків на весь період вирощування.
Науково-практичний семінар пройшов у дружній, невимушений атмосфері. Актуальний матеріал зацікавив учасників, викликав жваве обговорення. Під час проведення заходу розгорнулася дискусія щодо проблемних аспектів господарської діяльності суб’єктів агробізнесу в умовах сучасних викликів. Слід зауважити, що такі семінари на кафедрі стають традиційними, оскільки саме в тісній співпраці зі стейкхолдерами можлива ефективна підготовка конкурентоспроможних фахівців відповідно до вимог ринку праці.
Ірина Гурська,
завідувачка кафедри економіки і менеджменту