З приходом теплих весняних днів у наших лісах з’являються тендітні первістки оновленої землі – первоцвіти. Це безцінний дар природи, перша посмішка весни, прикраса лісів. Первоцвіти – це екологічна група рослин, яка нараховує близько 500 видів. Більша частина первоцвітів занесена до Червоної книги України. Вони підлягають суворій охороні: їх не можна зривати, викопувати чи в інший спосіб використовувати частини цих рослин. Саме тому, студентські активісти факультету Економіки і природокористування спеціальності 101 «Екологія» провели вже традиційну екоосвітню акцію “Збережи первоцвіти”, мета якої – привернути увагу громадськості до проблеми охорони ранньоквітучих лісових рослин, формування у населення , насамперед у молоді, активної позиції щодо збереження довкілля та виховання особистої відповідальності за збереження первоцвітів.
В ході заходу студенти-екологи проводили роз’яснювальні бесіди серед місцевого населення про шкоду, яка завдається природі у зв’язку із знищенням ранньоквітучих видів рослин, нагадували, що, здійснюючи торгівлю рідкісними та зникаючими видами рослин та їх частинами, громадяни порушують закони України: „Про рослинний світ”, „Про охорону навколишнього природного середовища”, “Про Червону Книгу України” та згідно з вимогами ст. 88, 88-1, 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення караються штрафами, роздавали інформативні листівки.
За даними Всесвітнього фонду охорони дикої природи (WWF), незаконна торгівля об’єктами дикої флори та фауни посідає третє за прибутковістю місце після торгівлі наркотиками і зброєю. Масова торгівля об’єктами дикої природи призводить до їх зникнення у природних місцезростаннях. Законодавством України встановлена відповідальність не тільки за незаконне зривання, але й продаж первоцвітів, адже вони занесені до Червоної книги. Кілька гривень за букет первоцвітів – так оцінюють продавці квітку з Червоної книги. Покупці не усвідомлюють, що придбавши первоцвіти, стають учасниками злочину перед природою.
Відповідальність за порушення законодавства у сфері охорони, використання та відтворення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослинного світу, занесених до Червоної книги України, тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого, і на посадових осіб – від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого. Звісно, штрафні санкції не збережуть природу та не відшкодують шкоду завдану навколишньому природному середовищу так, як свідома турбота кожної людини, її конкретні дії.
Для того, щоб захистити первоцвіти від знищення, варто не лише не зривати їх, а й не купувати. Тому, будьмо свідомими і не знищуймо декоративні дикоростучі рослини лише задля примхи насолодитися їх запахом і красою.
Не знищуйте квіти! Квітка у вазі – полонянка, яка приречена на загибель. Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто прийде слідом за вами у ліс.