Кооперативний рух – це економічно-соціальна, громадська діяльність членів кооперативів з метою захисту їх економічних та соціальних інтересів. Як громадський рух виник під впливом економічних і соціальних умов розвитку суспільства? Функціонування кооперативів як масових громадських організацій та господарських підприємств існує у формі діяльності з пропаганди кооперативних ідей і принципів, агітації за кооперативну форму організації господарства, розробки проектів законів про кооперацію і статутів, матеріальної та трудової участі в утворенні й розвитку кооперативів, їх спілок і підприємств, кооперативних установ.
Головна мета широкомасштабного розвитку багатофункціонального кооперативного сектору національної економіки полягає в реалізації невичерпних можливостей кооперації та ефективному використанні її потенціалу для економічного зростання і соціальної орієнтації багатоукладної економіки України.
На сучасному етапіу Тернопільській області зареєстровано понад 50 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. Минулого року з’явилося 16 нових кооперативів, і це найбільше за останні десять років. Причому в останні два місяці 2017 року було зареєстровано десять з них. А за два місяці 2018 року з’явилося ще шість кооперативів і одне кооперативне об’єднання, яке дасть поштовх для розвитку кооперації на селі.
Необхідність створення і розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів у районах Тернопільської області обговорили на науковому семінарі на тему: «Розвиток кооперативного руху в Україні», що відбувся у нашому інституті на кафедрі екології, охорони навколишнього середовища і збалансованого природокористування. На семінар була запрошена головний спеціаліст агропромислового комплексу Бережанської РДА Дзяд Тетяна Богданівна, науково-педагогічні працівники кафедри екології, охорони навколишнього середовища та збалансованого природокористування та студенти.
В ході семінару присутні обговорили питання створення кооперативів на Тернопільщині, проблеми подолання безробіття населення та запровадження технологій виробництва екологічно чистої продукції, а також ознайомились з переліком засобів захисту рослин органічної природи. Також у рамках проведеного заходу наші студенти змогли дізнатись про механізми реалізації державної програми в області кооперації та малого фермерства у нішевих напрямках: ягідництво, овочівництво, бджільництво, а також тваринництво. Програмою заходу було передбачено обговорення питань взаємодії кооперативів із дорадчими службами, системи оподаткування такої господарської діяльності та процедуру їх створення.
Майбутні фахівці-екологи з цікавістю слухали доповідачів та активно вливалися в дискусію.