24 жовтня 2024 року на факультеті економіки і туризму відбувся науково-практичний семінар «Бізнес, суспільство і соціальна відповідальність». Аудиторія семінару – науково-педагогічні працівники, здобувачі вищої освіти, власники та керівники підприємств, що сприяють розвитку бізнесу, державні службовці відповідного профілю.
Мета семінару полягає у поглиблені знань й розумінь цінностей і принципів, що визначають лідерство в бізнесі та формують плідні економічні стосунки в суспільстві, а також забезпеченні обміну досвідом між представниками бізнесу, наукової спільноти, студентами, вироблення нових наукових знань, їх поширення для практичного використання, що забезпечить підвищення якості вищої освіти.
Декан факультету економіки і туризму Любов ЯРЕМА представила учасників семінару та зазначила, що соціальна відповідальність бізнесу містить відповідні аспекти діяльності підприємства: організаційне управління; права людини; трудові стосунки; етична операційна діяльність; захист довкілля; захист прав споживачів; розвиток місцевого суспільства і співпраця з ним. У століття цифрових технологій і практично безперешкодного доступу до інформації, бізнес просто приречений на постійну пильну увагу. За даними урядового порталу в Україні малий та середній бізнес відіграє ключову роль в економіці, забезпечуючи близько 64% доданої вартості, 81% зайнятих у бізнесі працівників, 37% податкових надходжень поступає від бізнесу. У сучасних умовах бізнесу важливо не лише пропонувати клієнтам продукти та послуги, які відповідають їхнім потребам, а також займати активну соціальну позицію. Сьогодні, як ніколи раніше, соціальна відповідальність бізнесу виходить на перший план, стаючи вагомим аспектом їх діяльності та інтеграції у суспільство. Бізнес демонструє своє піклування про громаду, допомогу ЗСУ, природу, бере участь у соціальних проєктах і прагне зменшити шкідливий вплив на довкілля. Така поведінка стає трендом, а продумана корпоративна соціальна відповідальність формує репутацію бренду роботодавця. Любов ЯРЕМА підкреслила комплементарну роль освіти та бізнесу в формуванні висококваліфікованих фахівців, наголосила на доцільності постійного діалогу між факультетом, бізнесом і академічною спільнотою та адресувала до присутніх актуальне питання, в якому напрямку варто розвивати освітній процес, щоб підготувати фахівців, які повністю відповідають сучасним вимогам бізнесу, економіки та суспільства.
Начальниця відділу економічного розвитку Бережанської міської ради Світлана ЛИПНА розповіла про діяльність ресурсного центру громади та підтримки підприємництва, одними із основних завдань якого є консультування та мотивація до ведення бізнесу, представила бізнес-каталог, в якому передбачено 46 бізнес-послуг. Також відмітила, що у фокусі бізнесу все – шляхи розвитку та репутація, сплата податків і фінансова стабільність, проєкти із захисту довкілля та впливу на зміну клімату, освіта та благодійність, громадські проєкти та соціальні ініціативи. І такий інтерес цілком виправданий. У нових умовах формуються нові правила, які диктують підприємцям необхідність залучати і залучатися до проєктів соціальної відповідальності.
З темою «Соціальна відповідальність бізнесу від корпоративного впливу на суспільство» виступила учасниця студентського наукового гуртка «Сучасний економіст», магістрантка Ірина БАНДУРА. Із власних досліджень студентки присутні мали змогу почути «Як бізнесу стати соціально відповідальним? Чому це важливо й вигідно?». Доповідачка закцентувала увагу на корпоративній соціальній відповідальності, де відмітила, що це обдуманий план дій, який має принести користь бізнесу та суспільству.
Фізичні особи-підприємці: в сфері промислового бізнесу – Роман КУЛИНА, в сфері агробізнесу – керівник МП «Еко-Актив» Володимир ГУМЕНЮК, в сфері сільського зеленого туризму – власник відпочинкового комплексу Green Hill Ігор ВЕРЕМЕЄНКО поділилися досвідом створення бізнесу, його успішного функціонування, соціальній активності і відповідальності. У своїх виступах виокремили реалії сьогодення, при яких бізнес стикається з низкою непересічних викликів, що вимагають переосмислення підходів до його функціонування. Також закцентували увагу на проблемах, які виникли через військовий стан. Представники бізнесу залюбки поділилися своїм баченням щодо формування високоякісного фахівця, взаємодії із закладом вищої освіти, а також розповіли про найактуальніші технології та навички, які сьогодні цінуються роботодавцями, серед них навички: економічного аналізу, бухгалтерського обліку, роботи з базами даних, soft skills. Також відмітили, що соціально відповідальна поведінка приносить бізнесу відчутні переваги на ринку, а це: просування товарів, розширення маркетингової ніші, збереження постійних клієнтів і завоювання нових, зміцнення стосунків з партнерами, підвищення лояльності співробітників, розвиток у них нових навичок, а корпоративна соціальна відповідальність стає полем для взаємодії бізнесу з владою і інструментом зворотного зв’язку з місцевими громадами.
На сучасні тренди діяльності банківської та страхової справи звернули увагу у своїх виступах керуючий відділенням АТ «Державний ощадний банк України» Володимир ЦЕПЛІЦЬКИЙ та спеціаліст зі страхування Козовського відділення СГ «ТАС» Тернопільської дирекції Людмила ГОРОДЕЦЬКА, які зазначили, що у проєкті плану відновлення України кредитування та страхування визначено як основні елементи державної підтримки галузей національного господарства. Доповідь Володимира ЦЕПЛІЦЬКОГО була присвячена банківській підтримці розвитку бізнесу. Він наголосив, що навіть в умовах війни банк намагається підтримувати бізнес у реалізації різних проєктів, а також додав, що Ощадбанк пропонує початківцям бізнесу пільгове кредитування.
Людмила ГОРОДЕЦЬКА проаналізувала нормативно-правову базу, яка регулює порядок страхування, розповіла про страхування бізнесових структур та детально зупинилася на практичних аспектах страхування ризиків і на нововведеннях в страхуванні.
Науково-практичний семінар пройшов у дружній, невимушений атмосфері. Актуальний матеріал зацікавив всіх учасників, викликав жваве обговорення у здобувачів вищої освіти. Під час проведення заходу розгорнулася дискусія щодо проблемних аспектів започаткування бізнесу в умовах сучасних викликів. Учасники семінару вели діалог про природу економічної діяльності, взаємодію бізнесу та влади, справедливість, етику та мораль у бізнесі, особливості сучасного лідерства і соціальну відповідальність.
Любов ЯРЕМА подякувала спікерам, які поділилися власним досвідом зі студентством і надали цінні рекомендації, що значно підсилює практичну складову освітнього процесу.
Деканат факультету економіки і туризму