Збалансований розвиток регіонів України здебільшого пов'язаний з перспективою інтенсивного використання ресурсів малих річок, які в деяких місцевостях є основними, а то й єдиними джерелами водопостачання, так як майже 90% водних ресурсів формується саме за рахунок малих річок. Тому відновлення водних екосистем малих річок набуває нині особливого державного значення.
27.04. 2018 року відбувся науковий семінар на тему «Проблеми малих річок регіону, причини їх виникнення та можливі шляхи їх вирішення», в якому зв’яли участь студенти груп Ео-11Б та Ео-21Б.
У своїх виступах студенти Сівка Жанна, Головацький Олег, Господарина Ульяна та Вархоляк Михайло закцентували увагу на складному екологічному стані річок Тернопільської області. У доповідях було відмічено, що на водні ресурси Тернопільська область не багата і займає 15 місце в Україні.
Аналіз якісного стану вод свідчить, що незважаючи на зменшення обсягів забору та використання водних ресурсів, обсяги скидів стічних вод, які не очищаються зростають, не зменшуються також і втрати води при її транспортуванні.
Водні ресурси області використовуються для промислового і сільськогосподарського водопостачання, комунально-побутових потреб, енергетики і риборозведення, рекреаційних цілей.
Проблема якісної води та водозабезпечення стоїть дуже гостро. Це пов’язано із забрудненістю водних об’єктів стічними водами, захаращуванням прибережних захисних смуг промисловим та побутовим сміттям, виснаженням підземних водоносних горизонтів, нераціональним використанням води.
Літвінова Аліна, Романів Юлія та Горлатий Тарас підготували змістовні доповіді з презентаціями та відеороликами про екологічний стан річок Золота Липа, Збруч та Серет.
У доповідях було зауважено, що великою проблемою даних річок являється гідрологічна посуха, яка проявляється в інтенсивному заростанні русла річки, виснаженні запасів ґрунтових вод. Це у свою чергу, позначається на водозабезпеченні населення питною водою та погіршення її якості. Тому, для поліпшення стану річок нашого регіону найрадикальнішим шляхом охорони від забруднення, засмічення і виснаження є припинення скидання стічних вод або очистка їх і проведення інших ефективних заходів. Очистка стічних вод повністю не вирішує проблеми охорони річок, а розглядається лише як допоміжний засіб, повністю ця проблема може бути вирішена лише при проведенні сукупності водоохоронних заходів, а саме:
- удосконалення очистки стічних вод;
- уникнення скидання у річку забруднених вод різного походження;
- контрольоване або обмежене використання отрутохімікатів і добрив на сільськогосподарських угіддях;
- раціональне і доцільне використання води.
Наукові доповіді були цікавими та пройшли в дружній атмосфері.
Олена Греськів, доцент кафедри економіки підприємства