"Це день, що його створив Господь,
возрадуємося і возвеселімося в нім"
(Прокімен Пасхи).
Незабаром всі християни святкуватимуть Великдень. Цей день особливий для всіх, принаймні тому, що родина нарешті може зібратися разом за святковим столом. Не варто також забувати, що це одне з найрадісніших і величних свят, адже символізує початок нового життя.
Останній тиждень перед Великоднем називають Страсним, оскільки впродовж цього часу вірні згадують Страсті Христа – останніподії перед Його розп’яттям. «У Чистий четвер ми згадуємо Тайну вечерю та Причастя Тіла і Крові Христових, читаємо 12 глав з Євангелія про Страсті Христові, в п’ятницю виноситься Плащаниця, і ми згадуємо розп’яття і смерть Спасителя. Страсна п’ятниця це найсуворіший постовий день річного кола богослужінь, в п’ятницю віруючі дотримуються сурового посту. Протягом цього дня потрібно обовязково поклонитись Святій Плащаниці ІС. ХР. Субота це день спокою, перехід від Страстей Христових до Світлого Христового Воскресіння. Цей перехід виявляється навіть зовнішньо: священнослужителі підчас богослужіння зранку перевдягаються із чорних постових одеж у білі святкові одежі».
Найпоширеніша назва свята Воскресіння – Великдень, Пасха. «Слово Великдень – великий день - означає прихід весни, сонечка, відродження природи. «Пасха — проходження повз, позбавлення». Кожного року Великдень святкується в різний час – це свято рухоме. Адже інші свята ми святкуємо за сонячним календарем, а ця дата вираховується за місячним календарем. Ще на Нікейському церковному Соборі в 325 році було визначено, яким чином вираховувати цей день. Зокрема, це робиться так: треба дочекатися весняного рівнодення, після нього дочекатися першого повного місяця; і перша неділя після першого повного місяця, весняного рівнодення вважається Великоднем».
Важливо в цю ніч прийти до церкви на святкову молитву та посвятити кошик з різними стравами, щоб свята водичка на вас попала, вона змиває все погане, що було цього року. Після освячення пасок в кожній оселі відбувається обряд розговіння після посту. За звичаєм, його починають із молитви, крашанок і паски.
Напередодні Великодня миряни прибирають могили своїх рідних. Впродовж свят з молитвою навідуються до них. Від Воскресіння до Вознесіння за християнською традицією прийнято вітати один одного словами "Христос воскрес!"
26 березня в контексті тижня кафедри гуманітарних дисциплін викладачами Зайчуком В.М., Шумінською О.Б., а також сестрою служебницею Діонісією була проведена відкрита виховна година на тему «Звичаї та традиції Великодня». З великою увагою та цікавістю студенти слухали розповіді, а також ділилися своїми регіональними.
Незважаючи на різні традиції, цей світлий день об’єднує всіх, хто його по християнськи святкує.